Článek
Délka lůžka má být o 25 cm delší než je naše výška postavy, a tak nám standardních 200 cm obvykle postačí. Výrobci postelí však zaznamenávají nové požadavky na zvýšenou výšku lůžek směrem od země.
Běžných 40-50 cm sice umožní bezproblémové vstávání a správné odvětrávání spodní části lehací plochy, ale máme rádi ještě vyšší vstávání. Zelenou proto mají postele typu box-spring, které mají dvě různé matrace a jsou mimořádně vysoké.
Spodní matrace je s bonellovým jádrem a plně nahrazuje běžný lamelový rošt. Vrchní matraci si volíme podle svých potřeb.
Ložnice chystají novinky
Design postelí se v roce 2017 promění. Hitem jsou výrazná čalouněná čela postelí, která nahradí dřevěná. Převažují neutrální odstíny, ale i výrazné barvy, všité knoflíky á la 60. léta. Z materiálů vede plyšový samet, na čele postelí se uplatní i kůže, případně ekokůže.
Prostor dostávají blýskavé detaily: zlatá, kov, sklo, inspirace ze šperků.
„Stále oblíbenější jsou polohovací postele, které zároveň zachovávají výhody a přednosti těch klasických. Jsou vhodné nejen pro osoby s onemocněním pohybového aparátu, oceníme je všichni. Přinášejí komfort a relaxaci celého těla,“ říká Pavel Smítal z firmy Johann Malle.
Najdi tu pravou matraci
V průměru se člověk za noc otočí až 80krát. Kvalitu jeho spánku ovlivňuje tuhost matrace. Někdo dává přednost měkčí, jiný miluje spaní na tvrdém.
„Tvrdost matrace by měla být taková, aby dostatečně podpírala tělo. Pokud je příliš tuhá, dochází k otlačení páteře. Zvolíme-li moc měkkou, budeme se vědomě napínat a ve spánku se neuvolníme. Správně je osa páteře při poloze na boku rovná a na zádech ve svém fyziologickém, zakřiveném tvaru,“ vysvětluje Alena Jindráková z firmy Blanář nábytek.
Pěnové matrace - tvoří jeden druh pěny či jejích variací, kde se využívá kombinace jejich vlastností. Tzv. líná pěna se oceňuje pro výbornou tvarovou stálost. Po zahřátí se skvěle přizpůsobí křivkám těla a uloží páteř do optimální polohy. Studená pěna se díky své odolnosti, prodyšnosti a bodové elasticitě zase využívá do jádra matrace.
Pružinová matrace není vhodná na polohovatelný rošt. Jestliže ji ale preferujeme, zvolíme ty vícevrstvé, které lépe podepírají páteř.
Kvalitní matrace musí být schopná pohlcovat a odvádět nechtěný pot a musí umožňovat optimální proudění vzduchu. Tato funkce je zajišťovaná perforacemi a profilováním vnějších materiálů.
Matraci ochráníme povlakem, který minimalizuje znečištění a prodlouží její životnost. Bavlněné chrániče jsou plněny dutým vláknem nebo polyesterovým rounem a fungují i jako tepelný izolant. Povlaky mohou mít antibakteriální úpravu či nepromokavou vrstvu (hlídáme paropropustnost).
Rošt volte podle matrace
Platí přímá úměra: čím tenčí matrace, tím kvalitnější by měl být rošt. Ten správný rovnoměrně rozloží váhu po celé ploše, čímž podpoří přirozenou ergonomii našeho těla.
Nejširší variabilitu nabízí křidélkový nebo talířový rošt s velkým množstvím bodových destiček. Pro zdravý spánek je optimální rošt, který má alespoň 28 lamel na 200 cm délky matrace.
Většina roštů umožňuje nadzvednout nožní či hlavovou část, což při nemoci či po náročném sportu oceníme. Dokonalý komfort nabízí elektrický rošt, který polohujeme stisknutím tlačítka. Vhod přijdou také vylepšení - např. ramenní kolébka.
Skříně - praktická záležitost
Skříně a komody v ložnici slouží k ukládání povlečení, svršků, spodního prádla. Jsou buď samostatným solitérem, častěji ale fungují jako ucelené kolekce v jednom designu.
Kromě vzhledu je důležitý i použitý materiál, povrchová úprava, dekor a odstín. Při výběru myslíme na pocit klidného usínání, vyhneme se extravagantním povrchům.
Klasikou jsou dřevodekory, které imitují masivní dřevo, přitom jsou cenově dostupnější a mechanicky odolnější. Vybírat lze i rozmanitě barevné akrylátové povrchy v lesku či matu.
Zajímáme se o zdravotní nezávadnost nábytku. „Nový nábytek by neměl vydávat žádné pachy, neměla by být cítit barva, lepidlo či jakékoliv chemické vůně,“ vysvětluje Martin Dusík z firmy Trachea.
Největší riziko představují formaldehydy, které se do našeho těla dostávají dýcháním. Mohou způsobovat astma a alergie, řadí se mezi karcinogenní látky.
Veškeré materiály, tmely a lepidla se přísně testují. Proto požádáme prodejce o předložení dokladu o zdravotní nezávadnosti. Vyhněme se obloukem podezřele levnému nábytku!
Kvalitní spánek potřebuje ticho a tmu
Nerušený spánek podpoří klid a zatemnění. Začíná to výběrem správných oken, zvláště když jsou orientovaná do ulice. Vybíráme kvalitní materiály a konstrukce, které dosáhnou útlumu hluku kolem 47 decibelů (dB), což je hodnota, kterou disponují speciální zvukově izolační dveře v nejvyšší zvukově izolační třídě.
Nezapomeneme ani na bytové textilie: opatříme si blackoutové závěsy, zatemňující látky, venkovní žaluzie a rolety, které mají i termoregulační efekt a žádné světlo skrze ně nepronikne.
Hluk nemusí jít jen z venku, ale i z vedlejších místností. Když chceme spát, hlasité hovory a hudba vadí. Kromě silnější příčky pomohou i vhodné izolační dveře, které utlumí běžné hlukové pozadí v rozmezí 30-40 dB.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Topper
Užitečná věcička! Jako vrchní část matrace lze využít tzv. topper. Podpoří ortopedické vlastnosti matrace, zvýší pohodlí a může absorbovat část tělesného tepla.
V důsledku toho cítíme během spánku příjemné ochlazení, což oceníme zejména v letních měsících.