Článek
Jako by zde byl a zároveň nebyl. Takovým dojmem působí kostel vyrobený z 30 tun oceli a dvou tisíc drobných sloupečků, které mezi sebou drží vodorovně uspořádané ocelové pláty. Jak upozorňují architekti, v jistém smyslu tím připomíná „opravdové“ kostely ve svém okolí. Sice tu stojí, mnohé po desetiletí či staletí, ale jsou prázdné...
Belgičtí architekti vytvořili svůj kostel – deset metrů vysokou skulpturu – na železobetonové základové desce, přičemž vlastní tvar je silně inspirovaný nedaleko stojícím kostelíkem zděným.
Neslouží jako kostel v pravém slova smyslu. Je spíše uměleckým dílem, ale hlavně místem, které slouží k zamyšlení, k usebrání a třeba i k vlastní, soukromé modlitbě.
Člověku uvnitř se přitom nabízí pohled skrz jeho stěny ven, do okolní krajiny, která je vodorovnými linkami jaksi rozostřená... Anebo lze pohlédnout vzhůru – pak nad sebou člověk vidí zdánlivě souvislou střechu a špici věže. Projíždí-li člověk kolem na kole, nabízejí se mu různé pohledy. Kostelík nevidí skoro vůbec, jindy jej zase vidí zcela bezpečně celý.
Prohlédněte si jeden z nejmodernějších kostelů v Česku. Stál přes 150 milionů
Svým způsobem, pro věřícího člověka, může být zajímavá stavba symbolem boží přítomnosti. Někdy se zdá, jako by zde ani nebyl, jindy člověk o jeho přítomnosti nemá nejmenších pochybností.
Architekti, kteří se tvorbě podobných experimentálních prvků v krajině rádi a pravidelně věnují, o svém díle říkají, že vybízí ke čtení mezi řádky. To když chce divák vidět okolní krajinu. Anebo naopak, čtenář musí číst právě ony řádky. A pak spatří kostel.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.