Článek
Nerezová ocel má z hlediska designu dvě důležité přednosti. Dobře odolává oxidaci a umí vypadat pěkně. Z hlediska výroby přináší pak i další výhody - dobře se svařuje, obrábí i tvaruje. Vyniká netečností vůči dalším prvkům a právě díky tomu ovládla zdravotnictví i gastroprovozy. Co ale o ní opravdu víte?
Ocel je železný kov s nízkým obsahem uhlíku. Podle dalších příměsí se rozděluje do různých tříd. Mezi nimi jsou i oceli legované chromem, niklem, případně dalšími materiály – to jsou tzv. nerezové oceli.
„Snahou výrobců při výrobě takového materiálu je modifikovat původní vlastnosti oceli do podoby, která vyhoví uvažovanému použití – obvykle zvýšenému mechanickému a chemickému namáhání,“ vysvětluje Patrik Duda ze společnosti Atreon.
Tyrkysová kuchyň je zářivým srdcem miniaturního bytu
Pomineme-li přechodové skupiny, lze nerez oceli rozdělit na tři základní druhy podle jejich složení a struktury:
- Austenitické oceli představují nejběžnější druh nerezů. Obsahují alespoň 18 % chromu, nikl a zároveň velmi malý podíl uhlíku. Pro svou vysokou míru odolnosti proti korozi a snadnou údržbu povrchu jsou oblíbené v hygienicky náročných provozech. Dobře se svařují a tvarují.
- Martenzitické oceli jsou magnetické a až na výjimky speciálních aplikací neobsahují nikl. Vyrábějí se procesem rychlého zchlazení austenitických ocelí. Jsou extrémně pevné, ovšem jsou méně odolné vůči korozi a mají i horší kujnost.
- Feritické oceli mají minimální obsah chromu 12 %, nikl pak neobsahují vůbec. Vynikají vysokou kujností, působením tepla se ovšem nezvyšuje jejich pevnost. Jsou vysoce dekorativní a dlouhodobě odolávají zatížení mořskou vodou.
Nerezová ocel nejen v kuchyni
Nerez v kuchyni je nejnápadnější jako povrchový materiál velkých spotřebičů - lednice, sporáku, myčky, případně vinotéky či mikrovlnné trouby a dalších, už menších přístrojů. V nerezu lze mít například rychlovarné konvice, kávovary a další drobné spotřebiče a samozřejmě i nádobí. Tradičním materiálem je pro výrobu dřezů a baterií.
Se všemi těmito výrobky lze pak ladit i design kuchyně jako místnosti. Někomu se bude líbit například panel z nerezu za pracovní plochou, jiný sáhne jen po detailech, například v podobě rámečků vypínačů a zásuvek. Jejich působivý minimalistický vzhled ocení zejména milovníci jednoduchých interiérů. „Kov na rámečcích vypínačů je nadčasovou a vysoce elegantní záležitostí,“ vyzdvihuje Martina Obadalová ze společnosti Obzor Zlín.
Stejně tak nenápadně elegantním detailem může být vhodně zvolené kování na dveřích kuchyně. „Nerezové kliky vynikají vysokou pevností i velmi dobrými mechanickými vlastnostmi,“ uvádí Roman Ulich ze společnosti M&T. Skvělou volbou jsou také z pohledu požární odolnosti: „Schopnost dveřního kování vzdorovat po určitou dobu plamenům spočívá především v kvalitní mechanice a použitém materiálu. Tím nejvhodnějším je z tohoto pohledu právě nerezová ocel, která dokáže ohni po velmi dlouhou dobu odolávat,“ dodává.
S nerezem ale není potřeba začít a končit jen v kuchyni, další místností, kde se tento materiál dobře uplatní, je koupelna. I zde lze s nerezem čarovat. Snad každý si jako první jistě vybaví baterie v nerezovém provedení, s nerezovým povrchem lze ovšem mít také pračky a sušičky i sušicí skříně.
Kdo chce využít nerez opět jen v podobě menších detailů, doplní například již zmíněné baterie radiátorem v tomto provedení. „Radiátory s povrchem z kartáčované nerezové oceli nabízí jedinečný nadčasový vzhled. Jsou nenáročné na údržbu a svým nekonfliktním vzezřením se výborně hodí do koupelen, ale i ostatních obytných prostorů,“ doporučuje Miroslav Váša ze společnosti Zehnder.