Článek
Galerie Jaroslava Fragnera, sídlící v Praze na Betlémském náměstí, připravila rozsáhlý projekt mapující jedno století architektonického dialogu mezi Japonskem a Českou republikou.
První letošní výstava je doprovázena rozsáhlou stejnojmennou publikací s názvem „1920-2020 Praha-Tokio”.
Akce je oslavou vztahu Česka a Japonska
Výstava vznikla v rámci oslav výročí 100 let vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Přestože kontakty mezi Japonskem a Českem začaly podle autorů výstavy už v předmoderní době a jejich rozkvět významně podpořil mezinárodní fenomén „okouzlení Japonskem“ čili japonismus, intenzivní zájem o architekturu obou zemí začal až ve dvacátých letech 20. století.
Výstava představuje desítky modelů, fotografií a uměleckých děl, mezi nimi mnoho unikátů a celou řadu v Čechách dosud nevystavovaných českých i japonských autorů, jejichž stavby byly realizovány přímo v Japonsku či jejich tvorbu japonská architektura významně ovlivnila.
Výstava připomíná i tvorbu architekta českého původu Antonína Raymonda, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku, nebo utopické vize 60. let, kterými Japonci inspirovali řadu architektů u nás.
V galerii je vystavena také například replika modelu slavného pavilonu pro Expo 1970 v Ósace architektů Viktora Rudiše, Vladimíra Pally a Aleše Jenčka.
Za zmínku podle autorů výstavy také stojí průmyslový palác Jana Letzela vystavěný na začátku minulého století v Hirošimě, jehož torzo připomínající události konce druhé světové války je známo jako „Atomový dóm“.
Výstava potrvá do 13. června 2021. Pro veřejnost je zatím otevřena jen její exteriérová část ve dvorní části Betlémské kaple na Praze 1, kterou je možné navštívit každý den od 10 do 19 hodin. Interiérová část bude otevřena, jakmile to epidemická situace dovolí.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.