Článek
Dřevěná konstrukce pětiúhelníkového průřezu vypadá zejména v místě svého představení, tedy na půdě kampusu Polytechnické univerzity ve Valencii, spíš jako neobvyklý altánek, anebo stánek k prodeji limonády.
Ve skutečnosti je to ale návrh objektu, který je určen k připevnění - jak autoři z řad studentů proklamují - prakticky na jakoukoli fasádu domu.
Konstrukce je velmi lehká, určena je jako jednoduchá náhrada balkonu či terasy, které hrají v životě nejenom Španělů, ale i dalších Jihoevropanů velice důležitou roli.
Balkony totiž bývají místem pro společná popovídání s přáteli. Má to výhodu - lidé jsou doma, a přitom se vzájemně vidí a tráví spolu čas. Obrovský význam měly balkony v době nedávného lockdownu a pro mnoho lidí byly jedním z velice mála způsobů, jak spatřit druhé lidi.
Studenti z valencijské polytechniky tak vyňali z konceptu balkonu to základní - je to místo, které umožňuje postát, posedět venku, a být tedy na vzduchu, byť vlastně pořád doma. A právě to jejich konstrukce umožňuje.
Nekonečný balkon má plochu větší než osm středně velkých bytů v Praze
Zda se jejich návrh dodatečného balkonu v praxi ujme a dočká se někde skutečné realizace, je otázkou. V některých městech může například být problém i kvůli omezením v rámci změny vzhledu fasády, a tedy i celého domu.
Lze si představit, že také spousta majitelů domů by nemusela být ze zavěšení podobných konstrukcí na jejich nemovitost nadšená.
Kdo ví, nápad ale jasně ukazuje to, v čem je u podobných projektů z per studentů architektury a designu největší přínos - přicházejí se zcela novými pohledy na určité téma, nezatíženi a nesvázáni tradicí a pravidly.