Článek
Svou tvorbu na Designbloku předvádí i japonská umělkyně Yayoi Kusama, která o sobě nedávno dala vědět pokoji pokrytými plejádou puntíků. [celá zpráva]
Za pozornost stojí také nepřehlédnutelná tvorba slavného návrháře Christiana Lacroixe.
Hlavním hostem Designbloku je designérka Patricia Urquiola. V jejím katalogu jsou zastoupeny světoznámé značky, jako jsou Cappellini, Mutina, Kartell či Moroso. I její návrhy jsou velmi zdařilé.
Prezentace designérů dokresluje mech, tráva nebo popel
Designérka Urquiola představuje například kolekci Vieques - vybavení koupelen pro firmu Agape. Tu dolaďují obklady z přírodního mechu. Právě mech, tráva nebo kůra či popel se ostatně staly doprovodnými materiály velké řady prezentací. Naznačují tak obrat k přírodním materiálům.
Na přehlídce ostatně byla vidět i řada víceméně surových špalků dřeva, které jsou dnes coby stoličky velmi trendy.
Na letošní přehlídce také nechybí zdařilé barevné elektroinstalační prvky do interiéru od Zlatomíry Cirhanové nebo elegantní svítidla firmy Brokis, která zaujala i na loňském Designbloku, kde společnost prezentovala osvětlení s názvem Muffiny, jejichž tvary se staly inspirací i pro současnou kolekci.
K vidění jsou i působivé skleníky a lustry v mnoha podobách. Trendy je i recyklace a šetrnost, takže přehlídka představuje i lustr ze starých plastových konví nebo kelímků ze stejného materiálu. Designérka Kristýna Pojerová představuje svůj lustr a květináč v jednom, který jsme mohli vidět už loni. Letos ale můžeme vidět i designový houbník - pěstírnu na léčivou houbu reishi.
Designblok také představuje Týden italského designu. Tomu je věnováno celé patro Superstudia Kafkův dům, které je zaměřeno na interiérový design. Italské návrhy jsou velkorysé a svým způsobem i opulentní. Například křesla tak často mají větší rozměry, díky čemuž jsou o poznání pohodlnější.
Stejně tak dostal velký prostor v rámci přehlídky i španělský design. Nedávno se v Praze představil i thajský design v rámci veletrhu Tendence. [celá zpráva]
Designblok trvá v Praze až do 7. 10. První Superstudio hostí Clam-Gallasův palác, kde je k vidění řada studentských prací, které bohužel často působí chaoticky. Druhé Superstudio - Kafkův dům nabízí k vidění italský design a prezentace firem zde má lepší úroveň. Openstudio pak naleznete v pražském Šporkovském paláci.