Článek
Oceánografický park ve Valencii je součástí výchovného, kulturního a zábavného komplexu "Město umění a věd", je největším oceanáriem v Evropě. Architektem komplexu je Santiago Calatrava, který budovy navrhl ze skla, kovu a bílého betonu.
Panetárium navržené ve tvaru oka a hemisférický objekt ve tvaru kupole s žebrovaným pláštěm byly postaveny na ploše přes 2500 m2. Museum of Science (Muzeum věd) je založeno na asymetrickém opakování žebrovaných tvarů vyplněných skly, díky nimž je v objektu dostatek světla.
Park je vědeckým vzdělávacím a zábavním centrem
Park představuje faunu a floru z různých oblastí Středozemního moře, součástí parku je také sedmdesátimetrový podmořský tunel, který návštěvníky provádí Atlantickým oceánem, od vod mírného až k tropickému pásmu.
Na konci tunelu diváky čekají dvě gigantická akvária představující korálové oblasti Karibiku, Indického a Tichého oceánu.
Tvary budov jsou založeny na biologických tvarech, od kostry obrovského dinosaura, která tvoří budovu Vědeckého muzea, přes oko planetária, určené k pozorování oblohy, k lesu zkamenělých stromů.
V budově ve tvaru iglů jsou k vidění tučňáci
Součástí parku je také bělostná budova ve tvaru iglů, v té se může návštěvník seznámit s živočichy arktické oblasti, z Antarktidcké fauny je k vidění třeba kolonie tučňáků.
Zoomorfní konstrukce staveb se odrážejí ve vodních plochách, kde tak lze spatřit zajímavé efekty. Budovy vrhají opravdu gigantické a působivé stíny.
Největší akvárium oceánografického parku s obsahem sedmi miliónů litrů vody je opět věnováno Atlantiku, můžeme se tak kochat pohledem na různé duhy žraloků, rejnoků a úhořů.
Pro současný futurismus je typický odklon od čistě geometrických forem k organičtějším tvarům a k ladnějším liniím. Futuristická architektura využívá ty nejnovější materiály, mezi které v současné době patří i umělý kámen. Futuristické stavby navrhoval i architekt Jan Kaplický, jeho stavby si můžete prohlédnout zde.
Anketa
Futurismus v architektuře
Pro futuristickou architekturu je jednou z hlavní osobností Antonio Sant´Elia. Elia vytvořil projekt Citta Nuova a rozpracoval manifest futuristické architektury. Futuristický architekt by měl využívat všeho, co poskytuje věda a technologie a vytvářet nové formy, nové linie na základě potřeb moderního života. K futurismu řadíme i architekta Normana Fostera či Jana Kaplického.