Článek
To nejlepší z českého designu za uplynulý rok bude letos k vidění v areálu bývalého kláštera sv. Gabriela. Ten byl postaven v novorománském stylu. Jedinečná stavba, vybudovaná v letech 1888 až 1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou. Součástí areálu je i novorománský kostel Zvěstování Panny Marie. Netradiční prostory se využívají pro pořádání nejrůznějších eventů a konferencí. Letos budou hostit už dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok.
Hlavní dominantní výstavní a odpočinkový prostor ”Designérii”, tedy centrální náměstí celého festivalu i tematickou výstavu v prostoru Gabriel Loci, navrhne designér Jan Plecháč. Prostor každoročně navrhuje jeden ze špičkových českých tvůrců. Plecháč se této povinnosti ujme po Maximovi Velčovském, Janu Rosickém a Lucii Koldové a navrhne prostor proskleného Ambitu v srdci budovy.
Tématem letošního ročníku je Vášeň a vše s ní spojené. Vizuál pak zachycuje mladé české tvůrce s vyjádřením jejich osobní vášně. Letošní ročník má podpořit hlavně lokální tvůrce a značky, jejichž výrobní i prodejní příležitosti byly ovlivněny nouzovým stavem.
Programovou novinkou je výstava Design Helps umístěná ve veřejném prostoru pražské Kampy, která nabídne návštěvníkům návrhy a díla designérů, jejichž prostřednictvím design pomáhá v krizi v oblastech zdravotnictví, sociální péče nebo životního prostředí.
Podpořeni budou šuplíkoví designéři, zahraniční hvězdy letos oželíme
Druhou novinkou je program Můj sen, který Designblok vyhlásil na podporu šuplíkových projektů designérů.
„Vzhledem k letošní globální situaci jsme se rozhodli výrazně akcentovat české tvůrce a značky. Máme radost, že jsme mohli designérům splnit sny, na které doposud nebyl čas ani peníze. Věříme, že Designblok proběhne v plné formě s výjimkou zahraničního programu, jenž letos nemůže být naplněn. Omezení se dotkla také mezinárodní soutěže Diploma Selection a účasti zahraničních hvězd,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka Designbloku, jenž letos proběhne od 7. do 11. října.