Hlavní obsah

Největší poctu za architekturu, Pritzkerovu cenu, dostává letos francouzské duo za inspirativní sociální bydlení

Novinky, Kristýna Křížová

Nejvyšší architektonickou profesní poctu, Pritzkerovu cenu, které se mezi architekty říká Nobelovka nebo Oscar, letos získává Francouzka Anna Lacatonová a Jean-Philippe Vassal, který je původem z Maroka. Podle odborné poroty se svým dílem nesmazatelně zapsali do dějin architektury a navždy proměnili pohled na podobu sociálního bydlení.

Foto: Archiv soutěže Pritzker Prize, Laurent Chalet

Letošní laureáti Anna Lacatonová a Jean-Philippe Vassal a jejich prostor pro současné umění s názvem Palais de Tokyo v Paříži.

Článek

Pritzkerova cena je nejprestižnější architektonickou cenou vůbec. Je udělována už od roku 1979 a zmíněné „Nobelovce” je podobná i co do své formy. Získávají ji jednou za rok žijící autoři, jejichž vliv na vývoj architektury je neoddiskutovatelný. Cenu obdrží zpravidla jen jeden tvůrce nebo skupina osob, která tvoří společně, a jejichž práci lze jen těžko oddělit. To je i letošní případ.

Odborníci ocenili velký talent a vizionářský přístup k architektuře Anny Lacatonové a Jeana-Philippa Vassala. Vítěze oznámila pořádající nadace Hyatt Foundation na svém webu.

Francouzské duo má dvě nejprestižnější architektonická ocenění vůbec

Letošní laureáti řadu let navrhují stavby v Paříži ve studiu Lacaton & Vassal architectes. Slavní architekti se znají už od sedmdesátých let a vytvořili plejádu staveb sloužících různým účelům. Je jim ale společná snaha o funkčnost, jednoduchost a nenáročnost.

Tvůrci na sebe před časem upozornili ziskem ocenění v soutěži Mies van der Rohe Award a získali tak cenu Evropské unie za současnou architekturu.

Prestižní cenu získala přestavba 530 bytů v rozsáhlém komplexu Grand Parc ve francouzském Bordeaux. Z nevzhledných panelových staveb se stalo příjemné a vlídné místo k bydlení v dobře dostupné lokalitě.

Foto: Archiv soutěže Pritzker Prize, Philippe Ruault

Proměna starých budov na důstojné sociální bydlení proběhla ve spolupráci s architekty Frédérickem Druotem a Christophem Hutinem. V Bordeaux v Grand Parku vzniklo 530 jednotek.

Tvorba architektů je velkou inspirací pro nastupující generaci hlavně díky zaměření na udržitelnost, ekologičnost materiálů a funkčnost prvků. Architekti upřednostňují velkorysost prostoru a svobodu tvorby za použití ekonomických a ekologických materiálů.

Foto: Archiv soutěže Pritzker Prize, Philippe Ruault

Interiér sociálního bydlení v apartmánech

Architekty baví využívání skleníkových technologií k vytvoření různých bioklimatických podmínek, se kterými začali u Latapie House. Pomocí slunce v souladu s přirozeným větráním, slunečním stíněním a izolací vytvořili nastavitelné a žádoucí mikroklima. Inspiraci hledali ve sklenících botanických zahrad.

Foto: Archiv soutěže Pritzker Prize, Philippe Ruault

Rodinný dům s názvem Latapie House vznikl ve francouzské obci Floriac.

Architekt Vassal žil jeden čas v Nigérii v západní Africe, kde se věnoval územnímu plánování. Lacatonová ho často navštěvovala a oba byli hluboce ovlivněni krásou a úsporností použitých architektonických prostředků v pouštní krajině země.

„Nigérie je jednou z nejchudších zemí na světě a lidé jsou tak neuvěřitelní, tak velkorysí, že dělají téměř všechno z ničeho, neustále hledají zdroje, ale s optimismem, poezií a vynalézavostí. Pobyt v ní byl pro mě opravdu druhou školou architektury,” vzpomíná Vassal.

Foto: Archiv soutěže Pritzker Prize, Philippe Ruault

Rodinný dům v Bordeaux vyniká jednoduchostí a použitím nenákladných materiálů.

Ocenění vzniklo jako iniciativa Jaye Pritzkera, zámožného zakladatele hotelového řetězce Hyatt. Cenu sponzorovanou nadací Hyatt Foundation spojenou s finanční odměnou obdrželo už více jak čtyřicet architektů, kteří se svou tvorbou zapsali do dějin architektury.

Loni byly laureátkami dvě irské architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová, Anne Lacatonová tak rozšiřuje řady oceněných dam. V posledních letech totiž vznikla inciativa upozorňující na fakt, že mezi laureáty je stále málo žen. Stojí za ní americká učitelka Mary Tooleyová. Jednou z mála oceněných žen v soutěži byla španělská architektka Carme Pigemová nebo slavná architektka Zaha Hadid.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Letos má soutěž nového předsedu, kterým se stal chilský architekt Alejandro Aravena, který byl sám laureátem ceny, a to v roce 2016. Předání Pritzkerovy ceny je spojeno nejen s obdržením bronzové medaile, ale i s odměnou 100 tisíc dolarů (více jak 2,1 milionu korun).

Související články

Výběr článků

Načítám