Článek
Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně v září otevírá brány nejzajímavějších a výjimečných památek. Letos padla volba na jednu z nejmonumentálnějších budov v expresionistickém stylu u nás, která svými tvary navazuje na tradice severoněmecké gotické architektury.
Budova působí přísným a tvrdým dojmem. Je 44 metrů vysoká a má deset pater. Je tvořena předně skeletovou železobetonovou konstrukcí s vyzděným obvodovým cihelným pláštěm. Vznikla roku 1930 a její exteriér se podařilo zachovat v takřka původním stavu.
Vchodovou část budovy navrhl německý architekt Max Hans Kühn. Projekt vytvořila drážďanská firma s libereckou pobočkou Lossow und Kühne, ve které architekt působil.
Německá architektura měla ostatně na severočeská města dlouhodobě velký vliv, tato stavba není výjimkou.
Ve vstupní hale nechybí několik kusů původního osvětlení. Prostoru dominuje centrální schodiště, které je lemované originálním zábradlím a vitrážovými okny.
Za pozornost stojí i jeden z posledních funkčních českých výtahů - páter nosterů, který stavbě dodává na atmosféře a připomíná staré časy.
Chemička nabídne prohlídku svého sídla s komentovaným výkladem, včetně prohlídky technické knihovny zachycující historii chemie v Rakousku-Uhersku a českých zemích. Navštívit je možné i předešlé ředitelství se zachovalými freskami v těsném sousedství mrakodrapu.
Zájemci si mohou vybrat delší variantu prohlídky s odborným komentářem bývalého zaměstnance a znalce historie chemičky Jiřího Orta. Kratší verzí prohlídky návštěvníky provedou současní zaměstnanci.
Budovu je možné navštívit ve dnech 3. a 4. září 2016 od 10 do 16 hodin na adrese Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem.