Článek
Řada zemí se rozhodla ušetřit prostředky za práci architekta a vsadila na ozvláštnění fasády pomocí barevného osvětlení. Trend, který je v současné době na vzestupu, osloví diváky hlavně za šera. Ve dne však většina budov ztratí na působivosti.
Osvětlení ale může architekturu vizuálně modulovat a vyzdvihnout zajímavé části staveb. Příkladem jsou svítidla na okenní římse, která neosvětlují plochu fasády, ale jen konkrétní detail stavby. V případě, že jsou detaily architektonicky atraktivní, může být iluminace takto osvětlené budovy dynamická a zajímavá, jako je tomu například u německého pavilonu.
Dramatický německý pavilon stojí za pozornost
Německý pavilon získá nasvícením na zajímavosti. Budova má okolo šesti tisíc metrů čtverečních. Za její podobou stojí architektonický atelier Milla & Partner a firma Schmidhuber + Kaindl design.
Pavilon nese název „Balancity“, což její architekti popisují jako hledání rovnováhy v architektuře mezi městem a volnou krajinou.
Architektonicky kontroverzní šedesátá léta v naší architektuře připomíná pavilon Hong Kongu. Výrazné prosklení a předimenzované haly nezachrání ani snaha o barevné ozvláštnění prostřednictvím podsvícení fasády.
K zajímavým patří i finský pavilon, který nese název Kirnu (gigantický kotel) a jako ohromná bíla mísa má symbolicky plout uprostřed jezera. Jako inspirace pro architekty sloužily pobřežní skaliska, rybí šupiny či odlesky na vodní hladině. Stavba tak dobře ilustruje součást finské kultury.
V podobném duchu se nese i pavilon Dánska, v jehož centru je umístěn bazén naplněný vodou z kodaňského přístavu.
Ruský pavilon připomíná katedrálu se zlatými kopulemi
K tradici své typické národní architektury se přihlásili i Rusové. Jejich pavilon nezapře vliv architektury byzantské říše i typickou ruskou zdobnost, tvarovou bohatost a různorodost. Nasvícení v horní čísti stavby alegoricky připomíná zlaté kopule.
Mnohé z budov mají velmi současný ráz, řada z nich nese rysy minimalismu a futurismu. Se světelnými efekty na fasádě pracuje skoro každý druhý architekt.
Výstava Expo se koná od roku 1851 po pětapadesáté a je jednou z mála příležitostí, kdy je možné srovnat trendy v soudobé architektuře různých zemí.
Lepší architektura má zkvalitnit život ve městech
Mottem největší čínské mezinárodní události roku výstavy je "Lepší město - Lepší život".
Lepší architektura ve městech by měla přispět ke zkvalitnění života. Světové výstavy se zúčastní 192 zemí, které se budou snažit zaujmout podobou svých pavilonů a nabídnout to nejlepší z kultury své země. Nechybí mezi nimi ani Česká republika. [celá zpráva]
Slavnostní otevření je naplánováno na 1. května. Zkušební den v českém pavilonu už proběhl. Jaký byl se dočtete zde.