Článek
Byt v bytovém domě ze 70. let v Bučovicích u Brna obývá tříčlenná rodina, které původní rozvržení a využití jednotlivých místností s dispozicí 2 + 1 nedopřávalo potřebné soukromí. Jedna ložnice chyběla.
Přitom kuchyň zabírala menší, ale samostatnou místnost, a ani samotná vazba mezi obývacím pokojem a kuchyní nebyla z dnešního pohledu ideální. Architekt Radek Sládeček využil možnosti odstranění příčky mezi obývacím pokojem a ložnicí.
Následně oddělení obou místností vyřešil vložením uzavíratelného kubusu pracovního koutu s průhledovou tabulí skla a dveřním křídlem na téměř celou výšku místnosti.
V otevřeném stavu je tak podpořena myšlenka spojitého prostoru, jehož ústředním motivem je multifunkční nábytková stěna, která plynule přechází z hlavního obytného prostoru do ložnice rodičů.
Jednotná hmota a materiál podtrhují trend společenské místnosti, kde se vaří, jí a relaxuje. TV sestava v nice volně přechází přes jednotnou stěnu do niky s kuchyňskou linkou.
Další na míru navržené vestavěné skříně, skýtající ve svých útrobách úložné prostory a pračku, která by jinak překážela v koupelně, se nalézají ve vstupní části bytu.
Koupelna je nově vybavena prostorným sprchovým koutem. V místě původní kuchyně s jídelnou se uvolnil prostor pro dětský pokoj.
Nadčasová bílá
Dostatek světla a slunečních paprsků, které můžou svobodně proudit prostorem, vzdušnost a interiér bez kusů přistavěného nábytku, zahlcujícího místnosti, je dalším poznávacím znakem interiéru.
O bílé barvě je známo, že rozšiřuje, vyzařuje čistotu a lze ji bez problému kombinovat s dalšími barvami. Bílá se stala základem tohoto návrhu.
Vestavěné skříně využívají celou výšku místnosti, a protože jsou navrženy v bílém laminu, simulují tak bíle omítnutou stěnu. Opticky nezmenšují prostor, splývají.
Aby efekt hladkých ploch nenarušovaly úchyty, je otevírání dvířek zajištěno bezúchytovým systémem push. Jen v hlavní nábytkové sestavě jsou barevně zvýrazněny funkční niky v oblíbených odstínech klientů.
Vzdušný prostor bílých stěn je usazen na podlaze z dubové mozaiky, která plynule bez prahů prochází všemi místnostmi vyjma koupelny. Na ni navazuje rámování nik, desky stolů či obložení čelní stěny v ložnici rodičů dubovou spárovkou.
Tato neutrální nadčasová kombinace bílé barvy a dubu se po čase neokouká a podle nálady umožňuje změnu barevných doplňků.
Ing. arch. Radek Sládeček |
---|
Absolvoval Fakultu architektury na VUT v Brně s půlroční stáží na University of Strathclyde v Glasgow, podílel se mj. na návrzích obytného komplexu Matrix v Glasgow nebo na OC Omega v Brně. V roce 2009 založil vlastní ateliér, v jehož portfoliu je dnes řada realizací interiérů bytů a rodinných domů. |
Helena Marková, www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.