Článek
„Dům je navržen tak, aby mohl buď viset ve vzduchu, anebo běžným způsobem spočíval na zemi. Nepotřebuje základy. Má prefabrikovanou raftovou kostru a především fixní cenu,” sdělil reportérům agentury Reuters Bill Dunster, ředitel architektonického studia Zed Factory z anglického Wallingtonu.
Dům stojící na plošině vyvýšené nad dvě proti sobě stojící parkovací stání zabírá celkově plochu okolo 22,5 čtverečních metrů. Ve výšce spočívá díky ocelové konstrukci pod jeho středem a je vhodný jako první samostatné bydlení pro mladé lidi. Na místo jej společnost dokáže dopravit a hned vztyčit do 24 hodin.
Protáhlý obdélníkový půdorys domu umožňuje jeho umístění i na malé, standardním způsobem prakticky nezastavitelné plochy. „Parkoviště, která kromě odstavení aut nemají další užitek, tak dokážeme proměnit v kvalitní vesnice. A ty lze dokonce přestěhovávat,” říká dále Dunster. Domy lze totiž postavit vedle sebe zcela natěsno a vytvořit tak doslova nové komunity žijící nad parkovišti, například v blízkosti velkých kancelářských budov nebo železničních stanic.
Stavba je vysoce izolovaná a je vybavena rekuperací, okna mají trojitá izolační skla. Osmdesát procent energie, kterou dům potřebuje, si vyrobí sám ze slunečního záření. Uspořádání je prosté. Do domu se vystupuje po schodišti umístěném v exteriéru, v přízemí je obývací pokoj s kuchyní. Po schodišti - tentokrát již interiérovém - se pak vystupuje do horního podlaží, kde je ložnice s malou pracovnou, koupelnou a toaletou.
„To, co chceme ukázat, je, jak by takové nápady mohly změnit vzhled měst. Máme technologii umožňující zvětšit výšku stávajících budov a změnit vzhled jejich střech,” říká Dunster.