Článek
Vila Hanse a Elfriede Hartigových stojí v Šumperku, který byl dlouhá desetiletí prosperujícím centrem svého regionu. Město mělo elegantní ulice a řadu kultivovaných staveb, odrážejících střední proudy německé architektury.
Přesto i v Šumperku našla progresivnější meziválečná architektura své stoupence a zadavatele. Vedle obchodního domu O. Katzera z roku 1930 od místního Ernsta Hantschla to byla vila Hanse a Elfriede Hartigových z roku 1926.
Vilu (v širším okolí první puristickou stavbu zdůrazňující stylovou čistotu) projektovala dvojice místních architektů Hans Vöth a Viktor Hartig.
Oba projektanti byli absolventy vídeňské uměleckoprůmyslové školy, žáky profesora Oskara Strnada.
Stavbě, navržené v jejich Ateliéru pro umění a architekturu, otevřeném v Šumperku v roce 1925, se dostalo zasloužené pozornosti v časopise Moderne Bauformen. Autor doprovodné stati - Max Eisler ocenil Vöthovo a Hartigovo celkové řešení stavby.
Podle něj „představuje široce rozloženou krychli, která je strmě převyšována druhou krychlí, která je do ní vetknuta“. Její „jednoduchý pravidelný tvar se smysluplně setkává s rozdělením obytné a schodišťové části.“
Tento kompoziční princip, odrážející se fakticky v každém z architektonických proudů 20. a 30. let, umožnil architektům účelně vyřešit uspořádání místností domu.
Centrální část stavby tvoří rohová obytná hala s jídelnou a terasou, ze které vyrůstá subtilní železobetonová konstrukce nesoucí balkón.
Skelet společně s nautickým trubkovým zábradlím a rozlehlou střešní terasou zaujme stejně tak jako i červené fasády s bílým řešením okenních otvorů.