Článek
Pohledový beton, kov a sklo. Jsou to určitě zajímavé materiály, ale díky velkému boomu zahltily mnoho interiérů. Jejich majitelé nyní zjišťují, že podlehli trendům, doma se necítí útulně a chtějí to změnit. Jaké mají možnosti?
Chce to přidat bytové textilie, koberce, čalounění, dřevo, zelené rostliny, a hlavně si pohrát s barvou. Stěny, nábytek, doplňky jsou jasnou výzvou pro kreativní změnu. Barvy navíc umějí místnost opticky rozčlenit na jednotlivé zóny, zvětšit, snížit stropy apod.
Pracovat dobře s odstíny, jasem a sytostí vyžaduje zkušenost: dbejte na umírněnost (méně je více), kombinujte s citem, získejte pro začátek elementární znalost z teorie barev.
Všímejte si, jak vyzní v kombinaci s jinými materiály (dřevo, kov), kolik denního světla, v jakém ročním období interiér přijímá. Místnosti orientované na sever potřebují jiné odstíny než ty na jih, kde svítí sluníčko.
„V interiérovém designu nás zajímají jemné nuance mezi jednotlivými barvami. Volba správného odstínu, například ve výmalbě, je naprosto stěžejní pro úspěch celé akce,“ píše designérka Dorotea Vejmelková ve své knize Stylové bydlení můžete mít i vy.
Barvy a pocity
Ať chceme, nebo ne, barvy na nás působí a vyvolávají představy, dávají nás do pohybu či naopak tlumí. Je dobré vědět jak, protože pak při výběru neuděláme chybu.
Třeba tu, že sytě oranžovou vymalujeme pokojíček hyperaktivnímu dítěti. Podobně sytě modrá barva není vhodná do jídelny. Nepodporuje chuť k jídlu a ke konverzaci s rodinou, přáteli.
Interiér, ve kterém se necítíme útulně, potřebuje zemité odstíny: béžová, písková, hnědá jsou ty správné barvy. Menší místnosti opticky zvětší bílá barva. Je vzdušná, otevírá prostory.
Modrá: meditace, dálky, zklidnění, snění, cestování. Je chladná, podporuje moudrost, tvořivost.
Zelená: odkazuje na přírodu, svěžest, růst, zdraví.
Žlutá: atmosféra prosluněného interiéru, optimismus, stimuluje, veselost, aktivita, léto.
Oranžová: oheň, žhavost, energie, aktivita, pozitivnost
Fialová: inteligence, emoce, luxus, tajemno, ženský element. Vhodná v kombinaci s kovem.
Červená: život, energie, vášeň, vyvolává pozornost, podporuje chuť k jídlu. Snadno se ale okouká, může vyčerpávat.
Černá: formálnost, těžkost, vážnost, stabilita
Hnědá: příroda, útulno, zemitost, spolehlivost, přirozenost
Šedá: elegance, nenápadnost, nadčasovost, profesionalita
Bílá: čistota, elegance, nevinnost, vzdušnost, prostor, nadčasovost, skvěle se s ní kombinují jiné odstíny.
Barvu tvoří tři prvky
Jak barva působí, záleží na třech základních vlastnostech. V nich je potřeba se stoprocentně orientovat a rozumět jim. Jde o odstín, jas a sytost.
1. Odstín: jestli je barva zelená nebo modrá, to se v barevné teorii označuje jako odstín. Určitě znáte různé barevné kruhy z malířských obchodů, kde jsou i tisíce odstínů.
2. Jas: definuje, nakolik je barva světlá nebo tmavá, prostě, kolik v sobě má černé nebo bílé. Barvy s vysokým jasem jsou barvy světlé, barvy s nízkým jasem jsou tmavé.
3. Sytost: určuje, jak je barva výrazná (v podstatě, jestli je v ní obsažena šedá a kolik). Barvy s vysokou sytostí jsou ostré a výrazné. Plné sytosti mohou barvy dosáhnout pouze při středním jasu, tedy když nejsou ani moc tmavé, ani moc světlé.
Kombinace barev
Je zásadní pro celkový dojem z interiéru. Otázka, kolik použít barev a jaké, nás bude provázet po celou dobu zařizování domu či bytu. Tři syté barvy jsou až dost. Ale s jinými to může být málo. Záleží totiž, jaký mají jas, sytost a konkrétní odstín.
Odsycených barev (tedy málo výrazných) s různým jasem se může v interiéru objevit mnoho a nijak to nevadí. Každý z nás ale cítí, že třeba sytě červená je natolik agresivní, že s ní musíme zacházet opatrně.
Důležité je, na jak velké ploše se objeví, zda to bude stěna, nebo jen designové křeslo, jaké bude mít místnost pozadí apod. Variant jsou stovky!
Nejnáročnější je pro laika kombinace barev se dřevem. Již samotná dřevina by měla být vybrána velmi pečlivě, v interiéru se doporučuje jedna, maximálně dvě. Objevuje se totiž ve velké ploše (podlahová krytina, nábytkové stěny, kuchyňské linky) a zvolit správný odstín není maličkost.
Chce to vkus a cit, ale obecně platí, že odsycené studené barvy sluší dřevu nejvíce. A velmi syté barvy pasují spíše k barevně neutrální dřevině.
„Nábytkové plochy, ať malé, nebo velké, ovládá bílá a vanilkově žlutá, nicméně uniformní šedá, a to především světlejší, je též velmi oblíbená,“ uvádí Martin Dusík z firmy Trachea.
„Z pohledu provedení zatím jasně vede lesk, ale pozadu není ani mat. Mezi jasné nastupující trendy patří i různé imitace tkanin, hornin a kovových materiálů.“
Může se vám hodit na Seznamu:
Tipy a rady
Čím méně barev je v barevném schématu, tím více by spolu měly ladit. Minimalistické interiéry tedy odpouštějí nesoulad méně než interiéry zabydlené větším množstvím předmětů.
Zlaté pravidlo: používáme-li různé odstíny v podobné ploše (velikosti), měly by mít tyto barvy podobný jas a podobnou sytost.
Málo syté (šedavé) teplé neutrály dobře fungují s bílou barvou a stříbrnými kovy. Čím jsou barvy sytější a výraznější (písková), tím lépe k nim jdou kovy žlutavé (mosaz, zlato).
(Z knihy Stylové bydlení můžete mít i vy, Dorotea Vejmelková)