Článek
Po čtyřech letech výstavby se nyní v ekvádorské metropoli tyčí nový 130metrový mrakodrap. Místní si na výškové stavby teprve pomalu zvykají, nejsou totiž v jednom z nejvýše položených měst na světě obvyklé.
Zástavbu Quita dlouho tvořily převážně přízemní a patrové domy kvůli tomu, aby tam mohla pohodlně přistávat letadla. Letiště bylo umístěno v centru. Po jeho přemístění před více než deseti lety bylo tak možné začít s výškovou výstavbou.
K developerům, kteří se této příležitosti chopili mezi prvními, patří společnost Uribe Schwarzkopf. Ta v roce 2017 oslovila nizozemské architekty z ateliéru BIG, jenž pro Prahu navrhl budovou Vltavské filharmonie, aby pro ni navrhli smíšenou obytnou budovu s užitnou plochou 36 222 m2, včetně 215 rezidencí, komerčních jednotek, kancelářských prostor a různého vybavení.
Kromě Iqonu vznikají ve městě i další výškové budovy, například nedaleké Epiq Residences od stejného developera, jež mají být dokončeny v roce 2023. Další je Qorner, který navrhli architekti z ateliéru Safdie Architects. Tyto všechny stavby představují pokračující transformaci Quita v město moderní architektury, designu a inovací.
„Nejenže nové budovy proměňují jeho panorama, ale také oslavují naše partnerství s nejzajímavějšími, mezinárodně uznávanými architekty na světě. Jakmile se do budovy nastěhují první obyvatelé a podniky začnou zabírat místo, těšíme se, až každá budova ožije a stane se součástí struktury města,“ říká Tommy Schwarzkopf z developerské společnosti.
Samotný Iqon je navržen jako vertikální komunita a v jistém smyslu představuje i rozšíření sousedního parku La Carolina, neboť architekti nechali pokračovat zeleň až na fasádu budovy.
Vltavská filharmonie je pro mě životní výzva, říká vítěz architektonické soutěže Bjarke Ingels
Dům na první pohled upoutá zaobleným rohem, jenž se doslova ježí terasami, které pokračují po obvodu budovy s výhledem na park, město a na sopku Pichincha. Architekti pro tuto neobyčejnou fasádu zvolili jako hlavní materiál surový, pohledový beton, jenž současně funguje jako konstrukce budovy.
Ježatící se jednotky naskládali do výšky 32 pater a šikovně natočili tak, aby poskytovaly co nejlepší výhled a zároveň vytvořily terasy pro byty nad sebou.
Jak upozorňují architekti, budova oslavuje původní stromy a rostliny a všude tam, kde je to možné, integruje zeleň, aby bylo možné využít výhody mírného klimatu a ekologie Ekvádoru – země s největším počtem rostlinných druhů na metr čtvereční na světě.
„Snažili jsme se využít všechny ikonické kvality Quita – jako je požitek ze života na jednom z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě, ve městě na rovníku, kde jsou roční období ideální pro život lidí i rostlin – a přenést tuto zkušenost do vertikální dimenze. Iqon je vertikální komunita jednotlivých domů; rozšíření parku La Carolina, které nyní šplhá až na střechu,“ říká Bjarke Ingels, zakladatel a kreativní ředitel skupiny BIG-Bjarke Ingels Group.
V přízemí budovy je velkorysý veřejný prostor vytvářející náměstí, na něž navazují obchodní jednotky a umělecké prvky. Zároveň funguje jako nová východo-západní cesta, která spojuje park se zbytkem čtvrti.
Po vstupu do vstupní haly se mění paleta materiálů a surový beton začínají doplňovat mramorové kamenné dlaždice, recepce má pak frézované povrchy. Na stropních dlaždicích a poštovních schránkách se objevují hluboké smaragdově zelené tóny, do vstupní haly výtahu – oblasti za portálem – jsou integrovány prvky z černěné oceli.
Všudypřítomnost zeleně, jež je pro Quito příznačná, se v interiéru projevuje začleněním skulpturálních květináčů do každého bytu, jež jsou integrální součástí architektury budovy. Květináče se tak stávají jedinečným sochařským dílem z betonu uvnitř bytů – vytvářejí prostor pro kořenovou zónu stromu pro bytovou terasu nahoře.
Fasádu mrakodrapu trhá zeleň deroucí se ven
Budova funguje také jako městská stromová farma – jakmile vegetace vysázená na terasách přeroste potřeby svého majitele, může být znovu vysazena v parcích po celém městě. Budova se tak stává součástí zeleného cyklu – od parku k budově a zpět do parku.
„Každé patro bytů je vybaveno průchozími jednotkami – byty, které mají terasy na severní i jižní fasádě – což umožňuje nejen výhled na celé město, ale nabízí také příležitost pro příčné větrání a pocit otevřenosti,“ říká architekt Thomas Christoffersen, partner ateliéru BIG.
Vánoční přehlídka čtenářů – hledáme symbol Vánoc
V každé rodině symbolizuje Vánoce něco jiného. Někde vytáhnou ze skříně po generace uchovávaný betlém, tu vyzdobí okna, jinde zase zavěsí na dveře věnec s chvojím. Co je symbolem Vánoc u vás? Co musíte nachystat, abyste si mohli říci: „Tak, a jsou tu zase Vánoce.“ Podělte se o kousek své sváteční atmosféry v naší tradiční vánoční přehlídce!
Snímky s krátkým popisem a údajem, odkud pocházíte, zasílejte na náš e-mail: bydleni@novinky.cz.