Článek
Životnost a funkčnost sebekvalitnější střešní krytiny do značné míry ovlivňuje kvalita celé střešní konstrukce (krov, skladba střešního pláště, okapový systém atd.) a provedení pokrývačských prací.
Důležité je také správné odvětrávání střechy, odvod vlhkosti kondenzované na rubu krytiny vlivem rozdílů teplot ve střešní konstrukci. Ať plánujeme novostavbu, nebo vyměňujeme starou střešní krytinu za novou, spoléháme na prověřené firmy nabízející nejlépe kompletní střešní systém.
Pálené tašky
Patří mezi těžší střešní krytiny, ovšem na rozdíl od betonové a plechové střešní krytiny jsou stoprocentně prodyšné. Vyrábějí se z keramické hlíny, lze je recyklovat. Jejich výrobci garantují 80- až 100letou životnost výrobku, přičemž vzhled a barva tašek zůstávají stejné díky povrchovým úpravám.
Bez povrchových úprav jsou tzv. režné tašky. Matným až pololesklým vzhledem je typická engoba, barevný tenký povlak z keramické směsi (rozplavené jíly s obsahem oxidů kovů), která se nanáší na vysušenou tašku a následně vypaluje. Glazura s větším podílem sklovitých směsí vytváří lesklý dojem, navíc tašku chrání a zpevňuje.
Cenové rozpětí od 400 Kč/m2, záleží mj. na typu tašky (poloviční, větrací, okrajová), povrchové úpravě, tvaru (ploché, drážkové, s vlnou) a rozměru. Minimální sklon střechy podle norem ČSN 30–40°.
Betonové tašky
Slučují všechny vlastnosti moderního betonu. Odolávají tlaku, zaručují tvarovou stálost. Vyznačují se nízkou nasákavostí. Na mrazuvzdornost výrobci většinou dávají 30letou záruku. Nabízejí širokou barevnou škálu produktů, životnost zhruba 80 let.
Matný povrch je důsledkem ošetření dvojitým akrylátovým nástřikem, lesklý povrch zajišťuje ochranná vrstva silikátů.
Cenové rozpětí: patří mezi nejnižší, od 280 Kč/m2. Minimální sklon střechy pro tento typ je podle ČSN 30°.
Plechové krytiny
Spojuje je různě upravená žárově pozinkovaná ocel a lehkost materiálu. Plechové krytiny jsou buď skládané, nebo falcované. Skládané krytiny se většinou ve formě pásů pokládají od hřebene k okapu.
Zahrnují plechové imitace tašek (velko i maloformátové), tvarované plechové šablony ocelové a hliníkové. Falcované plechové krytiny se bočně spojují uzavřením původně otevřené dvojité stojaté drážky (falc), kladené od okapové hrany k hřebenu střechy.
Falcované plechy vynikají různými druhy, např. hliníkový, nerezový, titanzinkový, poplastovaný plech, které nabízejí odlišné vlastnosti.
Podle zpracování povrchové úpravy se životnost pohybuje na hranici 40 let. Výhodou plechové krytiny je spojení s uceleným střešním systémem včetně okapového systému.
Cenové rozpětí od 300 Kč/m2. Minimální sklon střechy se liší typ od typu, 7– 30° podle normy ČSN.
Plastové krytiny
Na trhu jsou plastové krytiny z recyklovaných plastů nebo z nepoužitého PVC, polykarbonátu, polyetylenu. Plastové šablony imitují dřevo i plech, některé plastové krytiny dokonce propouštějí světlo.
Pro střechy domů jsou vhodné díky vyšší odolnosti plastové krytiny polykarbonátové a polyesterové.
Cenové rozpětí od 250 Kč/m2. Minimální sklon střechy 15–20° podle ČSN.
Přírodní břidlice
Patří mezi znovuobjevené pokrývačské materiály. Poznáme ji díky jemné zrnitosti, má šedou až černou barvu. Je výrazně dekorativní. Má úžasné tepelné i protihlukové vlastnosti. Nepropouští vodu, vlivem vnějších podmínek může měnit povrchové zabarvení. Přestože jde o přírodní kámen, nedosahuje váhy pálených tašek.
Hodí se na všechny typy střech, a to i tvarově rozmanitých (štíty, žlaby, vikýře), vykrýt s ní lze dokonce i oblé tvary. Upravuje se totiž velmi snadno řezáním či štípáním. Dražší, zato velkou odolnost slibuje dvojité krytí, pokládka, kdy první řada kamenů překrývá další dvě následující.
Pozor na imitace, tzv. umělé břidlice, které se často brzy deformují vlivem střídání teplot a povětrnostních podmínek.
Cenové rozpětí se pohybuje od 750 Kč/m2. Minimální sklon střechy 25–30° podle ČSN.
Šindele a došky
Renesanci zažívají přírodní střešní krytiny ze dřeva, slámy či rákosu, které izolují a zároveň jsou stoprocentně prodyšné. Šindele jsou ze smrkového, modřínového nebo cedrového dřeva.
Štípané šindele mají třikrát delší životnost než šindele z řezaných prken, protože při štípání není narušeno vlákno dřeva. Uplatní se u moderních dřevostaveb, rekonstruovaných roubenek a srubů.
Došky jsou ze slámy, rákosu a orobince. Přivazují se na prkna, nebo latě. Střecha musí mít velký sklon - minimálně 45°. Životnost došků je zhruba 30 - 50 let.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.