Článek
Do soutěže se letos přihlásilo 256 autorů s 231 pracemi z 12 univerzit a vysokých škol a z 16 vyšších odborných škol a středních odborných škol. U vítěze porota velmi ocenila ekologičnost návrhu.
„Stohovatelná stolička Seno je příkladem experimentálního přístupu k nábytkovému designu. Porota oceňuje zpracování přírodního materiálu pro vytvarování sedáku. Ten je kompletován jednoduchou konstrukcí podnoží z ocelové kulatiny, která je vtipně osazena bez spojovacích prvků," uvedl architekt Jiří Kočandrle, předseda mezinárodní poroty.
Cenu Junior letos získala Anežka Müllerová, která okouzlila foukanými skleněnými mísami s názvem Akupunktura. Cenu podle Milana Hlaveše, místopředsedy mezinárodní poroty a vedoucího sbírky skla a keramiky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, obdržela za rafinovanou hru s dekorem využívající specifické vlastnosti skleněného materiálu.
Oceněna byla i za propojení optických a haptických (hmatových) efektů, které dílu přidávají na zajímavosti, ale neubírají na užitné hodnotě.
Udělena byla i řada dalších cen. Konkurence byla letos opravdu veliká.
Práce studentů hodnotily tři nezávislé poroty. Vysokoškolská porota, středoškolská porota a národní porota, která byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a profesionálních designérů ČR.
Celkem hodnotila studentské práce více jak padesátka profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, designérů, architektů a kurátorů designu.
Letošní ročník národní studentské ceny vypsaly Design Cabinet CZ, Moravská galerie v Brně a Slovenské centrum dizajnu.