Článek
Podstatou pískoviště je útvar vytvořený z živých vrbových větví vodorovně propletených rok starými proutky.
Zatímco vodorovně orientované pruty bylo třeba uříznout, svislé jsou zasazené do pytle s humusem tvořícím dno pískoviště. Vzhledem ke schopnosti vrbového proutí snadno a rychle zapustit kořeny je zřejmé, že celý útvar se stane trvale rostoucí strukturou, která se za nějaký čas promění v tajuplné hnízdo, z něj budou malí návštěvníci muzejního areálu ve vídeňské čtvrti Neubau určitě nadšení.
Architekti z ateliéru PPAG Architects zvítězili ve výběrovém řízení, které vedení MuseumsQuartier vypsalo a k práci pak přizvalo designéry Simona Oberhammera a Stefanii Meyerovou. Pískoviště plné života s přirozeným stínem a vbrzku i střechou (až se vrbky pořádně rozrostou) stihlo už nadchnout porotu architektonické soutěže Architizer A+Awards, která projektu letos udělila první cenu v kategorii nazvané Rychle vzniklé a dočasné struktury.
Přestože pruty vrb vyrůstají ze spodního vaku rovnoměrně po celém obvodu, jsou na některých místech k sobě posvazovány tak, aby vznikly průchody a zároveň otvory, jimiž rodiče mohou na své děti dohlížet.
Pro někoho zvláštní název pískoviště, Kagome, byl inspirován nejen japonskou dětskou hrou a s ní související písničkou, v níž se zpívá o ptáčkovi sedícím v proutěné kleci, ale také tradičním košíkářským vzorem propletení.