Článek
Masivní obývací stěny, do kterých dříve hospodyňky vyskládaly půlku domácnosti, se dnes už nenosí. Na uskladnění oblečení a domácího vybavení jsou prostě vestavěné skříně vyrobené na míru, nebo se používají rovnou šatny.
Obývací pokoje jsou dnes hravé, vzdušné, nekomplikované. Platí to o malých místnostech, kde se vše odehrává na 20 m2, ale i o velkých prostorech. Stále jsou oblíbené designové solitéry, záměrně se mísí styly: nejčastěji minimalistický se starožitným.
Tipy pro malý pokoj
Platí pravidlo vyváženosti, proto se zamyslíme nad tím, které kusy nábytku jsou zde nezbytné a naopak nadbytečné.
V obývacím pokoji se neobejdeme bez sezení, konferenčního stolku, pravděpodobně nebude chybět televize, hi-fi sestava. V malém bytě preferujeme spíše jednotlivé kousky, které lze kombinovat, vyhneme se velkým sestavám.
Televizor může být závěsný na stěně a pod ním jednoduchý stolek na různé ovladače, časopisy, atd.
Do minibytu volíme dvousedačku, kterou doplníme praktičtějšími sedacími prvky – taburety, sedacím pytlem. Konferenční stolek musí sloužit na odkládání, pro komfort volíme největší možnou velikost.
Opticky zvětšit pokoj pomohou i barvy a správná volba materiálů. Stísněně se nebudeme cítit, když použijeme světlé odstíny, které dobře odrážejí světlo. Dobrou službu prokáže i zrcadlo na stěně, reflexní materiály, kov, povrchy ve vysokém lesku.
Osvětlení pro atmosféru
V obývacím pokoji obvykle odpočíváme a bavíme se. Osvětlení, které umí jedinečně pracovat s atmosférou, by mělo tyto dvě činnosti podtrhnout.
Příjemný je stmívač u centrálního osvětlení, protože s ním můžeme regulovat intenzitu světla.
Vyplatí se hned několik typů svítidel: bodová zapuštěná v sádrokartonovém podhledu, stojací lampa vedle křesla, malá lampa se zajímavým stínítkem na komodě.
Originálně působí i speciální nasvícení obrazů, polic, knihovny. Světlo je pak příjemně měkké, podporuje klid a pohodu.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: