Článek
Světová výstava měla být zahájena již 20. října loňského roku a touto dobou měla být již v plném provozu. Kvůli celosvětové pandemii koronaviru byla ovšem přesunuta na letošní rok s oficiálním zahájením naplánovaným na 1. října. Jedním z pavilonů, které si ovšem návštěvníci mohou prohlédnout již v předstihu, je právě Terra věnovaná tématu udržitelnosti.
Dubaj byla vybrána jako pořadatel světové přehlídky v roce 2017 a stala se tak jejím prvním pořadatelem z regionu Středního východu, jižní Asie a Severní Afriky.
Ve stejném roce pak byl rovněž vybrán právě ateliér britského architekta sira Nicholase Grimshawa, který je známý návrhy modernistických budov, z nichž nejznámější jsou londýnské nádraží Waterloo International a Projekt Ráj v Cornwallu.
Pavilon Udržitelnosti je dle architektů oslavou ekologie, udržitelných technologií a designu. Budovy jsou názornými ukázkami účinnosti solární energie, získávání vody a inovativních materiálů v kontextu, který je pro region pořadatele přehlídky jedinečný. Pavilon tvoří hlavní budova s 8000 m² výstavního prostoru, hlediště, nádvoří a nádrž.
Dramaticky klenutá střešní konstrukce široká 130 metrů stíní budovu a zároveň funguje jako centrum pro výrobu energie s 1055 velkými fotovoltaickými panely, které čerpají energii ze slunce a napájejí ji. Okolní budovy je možné vnímat jako „energetické stromy“, které dokážou sledovat slunce, zachycovat jeho energii pro pavilon a zároveň generovat vodu z atmosféry. Na to navazuje ukázka toho, jak pavilon využívá nejmodernější systémy pro redukci a recyklaci vody.
Krajiny a chodníky protínající pavilon jsou inspirovány suchými koryty řeky (tzv. vádí) a poskytují intuitivní navigaci. Cesty se točí kolem prostorů s programem, přičemž hlavním zdobným prvkem celého prostoru je místní flóra.
„Udržitelnost je srdcem této světové výstavy a dědictvím, které chceme zanechat v tomto regionu. Náš Pavilon Udržitelnosti bude hrát v tomto úsilí důležitou roli a bude sloužit jako 'oáza' udržitelných a inovativních zkušeností a postupů – v návaznosti na strategii vlády Spojených arabských emirátů stát se lídrem v oblasti udržitelnosti v globálním měřítku,” řekla v minulosti o významu Terry Její Excelence Reem Al Hashimy, generální ředitelka EXPO 2020 a státní ministryně pro mezinárodní spolupráci Spojených arabských emirátů.
Návštěvníci mohou od pátku prozkoumávat Terru a užít si jedinečné okolní veřejné prostory, které zahrnují dětské hřiště, obchody se suvenýry, restaurace a další. Pavilon v rámci svého programu nabídne poutavou cestu divy přírodního světa, včetně interaktivní procházky kořeny lesa.
Na prohlídku je nezbytná rezervace vstupenek |
---|
Dubajský úřad pro cestovní ruch upozorňuje, že všichni návštěvníci si musí nejprve na stránkách světové přehlídky předem online rezervovat vstupenky, neboť ty na místě nebudou k dispozici. Program probíhá mezi 15.00–21.00, od úterý do čtvrtka a mezi 16.00–22.00 v pátek a sobotu, počínaje 22. lednem a bude ukončen 10. dubna 2021. |
V pátek se pro veřejnost otevře zatím jen Pavilon Udržitelnosti, Terra. Alif, Pavilon Mobility a příležitostí (Alif – The Mobility Pavilion and Mission Possible – The Opportunity Pavilion), bude následovat později v prvním čtvrtletí roku 2021.
EXPO: Česká zahrada v Dubaji se rozpučí na jaře
„Jsme rádi, že začneme rok 2021 tak pozitivním oznámením a můžeme přivítat komunitu SAE, která jako první zažije Terra – Pavilon Udržitelnosti v době naší historie, která nemá v oblasti svého dopadu na lidstvo obdoby. Naše tematické pavilony – Příležitost, Mobilita a Udržitelnost – spojují výzvu ke kolektivní akci k řešení těchto výzev, k vytvoření lepší budoucnosti pro celé lidstvo,“ uvedla Její Excelence Reem Al Hashimy.