Článek
Na výběr je nespočet slunečníků, které se liší kvalitou, velikostí (ty větší se pohybují v rozměru 4 x 4 m), tvarem (kulatý, čtvercový, obdélníkový, víceúhelníkový), materiálem (nejlépe nemačkavá a nepromokavá látka) a samozřejmě cenou, která se pohybuje od několika stovek a jde až do desetitisíců i statisíců.
Základní orientací při výběru by pro nás ale mělo být praktické užití. Na malý balkón v závětří potřebujeme jiný slunečník než na terasu k domu, kde žije početná rodina.
Sázejte na kvalitu
Očekáváme, že slunečník vydrží roky, nevyšisuje, bude se snadno ovládat, přesunovat z místa na místo a bude designově povedený. To vše je možné, ale počítejme s tím, že cena je pak vyšší.
Připlatit si je ale lepší, než mít starosti s levným slunečníkem, který po roce ve spojích zreziví, látka vybledne a prověsí se. Technicky zdatný slunečník je totiž jediná sázka na jistotu!
„Lidé často volí nevhodnou velikost, nevnímají, že čím větší je slunečník, tím je lepší. Podceňují prostor, který potřebují zastínit. Také nemají přehled o kvalitních materiálech, nepoznají rozdíly mezi slunečníkem z hobby marketu a od specialisty,“ vysvětluje Jana Konušíková z firmy Teek.
Důležité je všímat si provedení (rozpoznatelné pohledem), v obchodě se ptát, jaké má výrobek další funkce (naklápění, otáčení, regulace výšky). Vždy kontrolujeme i doporučené zatížení v podmínkách, které u nás doma nastanou: na větrné straně potřebujeme vyšší zátěž než má třeba soused, i když jde o stejný model.
Volit lze hliníkovou i dřevěnou základní konstrukci (nerezových provedení je minimum), potahy jsou buď polyestery různých gramáží, nebo dražší akrylové látky.
Zásady výběru kvalitního stojanu
Stojan a slunečník jsou dvě spojené nádoby. Když zvolíme nekvalitní stojan nebo si ho vyrobíme sami, může se stát, že se slunečník pádem poškodí nebo nás dokonce zraní.
Na stojanu proto nešetříme, počasí je nevyzpytatelné a slunečník musí odolávat i nečekané bouřce s větrem.
Správný stojan odpovídá kilogramové zátěži slunečníku a průměru jeho tyče, což jsou parametry, které snadno vyčteme na výrobku.
Dále je důležité zkusit se stojanem manipulovat. Zvláště ženy mají zvládnout přesun vlastními silami (dobrá jsou kolečka nebo úchyty).
Z praktického hlediska sledujeme, zda má stojan mezi zemí a spodní stranou mezeru pro dobrou ventilaci (v takovém případě má podložku nebo nožičky). Když bude v přímém kontaktu s dřevěnou terasou, objevíme na konci letní sezóny na podlaze nechtěnou plíseň.
Stojany se vyrábějí z různých materiálů: některé jsou betonové (mají pryžové těsnění kolem obvodu a podložku pro větrání), další žulové (broušené do hladka i hrubě tesané), plastové plněné betonem, vodou nebo pískem.
Pořídit lze i ploché ocelové stojany nebo komfortní mobilní provedení, které bez problému přesuneme tyčí, kam právě chceme.
Tip od specialisty - Jana Konušíková
Hodně populární jsou větší boční slunečníky se zakázkovitě šitými potahy, barva rámu grafitově šedá. Zákazníci preferují, pokud jim to prostor dovolí, slunečník s boční nohou, protože plně využijí plochu pod ním.
V barevnosti stále vede krémová, dále tzv. „taupe“ (šedobéžová/písková), která vypadá luxusně. Kdo preferuje klasiku, volí barvu zelenou, cihlovou, také žlutou. Oblíbená je i modrá, mokka či šedá.
Plovoucí postele
Stín pod slunečníkem využijeme pro závěsnou houpací síť, ve které se báječně odpočívá. Zajímavým tipem jsou i nevšední závěsné plovoucí postele, které mají kovovou konstrukci s výpletem. Jsou velmi oblíbené, protože je lze snadno rozložit a vzít i s sebou na dovolenou.
Konstrukce k posteli se vyrábí z různých materiálů, většinou z hliníku a ze dřeva. Na zakázku se šijí i doplňky jako moskytiéra, stan, různá stínidla, povlaky a polštáře.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.