Článek
„Když jsem byl malý, rád jsem sbíral mini lahve na víno, v dospělosti jsem od přátel dostával vyhozené lahve od vína, ty jsem pak sbíral, abych si doma pro zábavu vyráběl různé věci, například skleničku, popelník, zásobník na léky,” svěřil se agentuře Newsflare Vietnamec.
„Jak přibývalo lahví, vyrobil jsem sadu stolů a židlí pro přijímání hostů, poté jsem pokračoval ve výrobě dekorativních svítidel, jídelních setů, lůžek, polic...,” vypočítává pan Binh a vysvětluje, jak se stalo, že nyní právě výtvory z lahví tvoří většinu mobiliáře u něj doma.
Nejnáročnější byla podle něj postel, jejíž výroba ho stála nejvíce úsilí, ale také do ní vložil nejvíce lásky. Není proto divu, že je mu ze všech jeho výtvorů nejmilejší a také se jemu samotnému nejvíce líbí.
V současné době tvoří zhruba 70 procent zařízení jeho domácnosti předměty vyrobené právě ze skleněných lahví, nejčastěji od alkoholu. Mužova záliba a tvorba má proto i další rozměr, a to ekologický. Sice ve velice malém měřítku, ale pomáhá tento odpad upcyklovat.
Obyčejnou chýši postavili z nečekaného materiálu
Víte, co je upcyklace? |
---|
Slovo upcyklace vzniklo složením předpony up, jež v angličtině označuje směr vzhůru, a slova cycle, jež lze přeložit mj. i jako cyklus. Upcyklace je relativně nový trend projevující se především v oblasti designu. Na rozdíl od recyklace, kde se starý předmět opraví nebo třeba jen zachrání před zkázou, ale zachovává si svůj původní účel, při upcyklaci se způsob používání předmětu mění. Upcyklací získává hodnotu novou, vyšší, a to buď ve smyslu uměleckém, nebo užitném, či v obou zároveň. Zatímco recyklace vyžaduje především řemeslnou zručnost, upcyklace je více tvůrčí, mnohdy nepřehlédnutelně umělecká činnost. |
„Když pracuji na recyklovatelných materiálech, myslím, že to rozšíří ducha ochrany životního prostředí na každého,” uzavírá pan Binh.