Článek
Investice do masážního systému je nemalá, a tak předem zvážíme všechna pro a proti. O masážní vaně či vířivce přemýšlíme dříve, než začneme s přestavbou nové koupelny, protože montáž souvisí s vedením elektroinstalace, odpadů, přívodů vody pro baterii.
Musíme vědět, kde a jak mají být rozmístěny přívody vody a elektřiny, zejména v závislosti na tvaru vany, kde budou servisní a montážní odpady.
Určitě oceníme, když nám zkušený dodavatel připraví dokument, tzv. stavební připravenost, z níž přehledně vyčteme všechny požadavky na úpravy v koupelně.
Dvě různé cesty k masážní vaně
Masážní systém si necháme namontovat do naší stávající vany, která se vyjme a s masážním systémem poté domontuje. V tomto případě máme jednu výhodu: trysky budou rozmístěny podle našich individuálních požadavků, což zajistí kvalitní a zkušená montážní firma.
Například vzduchové trysky není dobré montovat v sedací části vany, svá pravidla mají i mikrotrysky. Když se třeba namontují blízko hladiny vody, spíše vystřikují, než masírují. Podobně se dodavatele ptáme, jak bude řešit odvodnění po vypuštění vany, protože v přívodních trubičkách může zůstávat zbytková voda a časem se z vnitřních rozvodů mohou uvolňovat nečistoty.
Nákup hydromasážní vany přímo od výrobce. Ti mají s navrhováním speciálních van zkušenosti, investují do různých technologií, nabízejí i další bonusy, třeba dezinfekci systému, ohřev vody, podhladinové osvětlení nebo chromoterapii.
Co máme vědět před nákupem
„Masážní vana či vířivka má být pohodlná a spíše větších rozměrů. Obecně platí, že minimální šířka vany je 75 cm a délka alespoň 170 cm. Když je vana dlouhá jen 150 cm, budeme v ní spíše sedět, masážní trysky nemají takovou účinnost. Zkrátka platí, že každý centimetr navíc se bere jako plus a má svoji logiku,“ vysvětluje Martin Zítek, odborník na hydromasáže Ravak.
Praktickým detailem je i umístění odtoku vany v oblasti nohou, neboť jedině tam nepřekáží tryskám. Odtok uprostřed vany, jak jsme na to zvyklí u běžných van, je zde nežádoucí.
Materiál a údržba
Hydromasážní systém je vhodný zejména pro akrylátové vany, které nabízejí mnoho tvarů, velikostí a jsou pocitově teplé. Zvláště, když jsou vyztužené polyuretanovou pěnou, protože pak mají vysokou odolnost a vylepšené tepelně izolační vlastnosti. Jejich provoz je tišší, voda vychládá daleko pomaleji, my si to více užijeme.
Masážní systém je možný i u smaltovaných van, které jsou ale díky celokovovému provedení chladnější. Typická je u nich vysoká odolnost a životnost, což mnozí ocení. Nevýhodou proti akrylátovým vanám je nemožnost individuálních úprav počtu, rozmístění nebo velikosti trysek, hydromasážní systém u smaltovaných van lze pořídit pouze jako připravený komplet od výrobce.
V masážní vaně spíše relaxujeme, hygienu provedeme sprchováním, protože v hydro i air rozvodech se mohou usazovat mýdlové nečistoty a při další koupeli se vyplavit ven.
Vanu preventivně po každé koupeli důkladně opláchneme a zhruba jednou za měsíc napustíme téměř po okraj. Přidáme dezinfekční prostředek a na pár minut zapneme hydromasáž. Na hladině se vytvoří pěna, necháme ji opadnout a proces opakujeme ještě několikrát. Napustíme opět čistou vodu a systém propláchneme.
U kvalitních van za nás údržbu provede elektronika. Sofistikovanější vany mají v sobě zabudovanou speciální nádržku na dezinfekci, která pracuje s přesnými dávkami. Když se na panelu rozsvítí kontrolka, doplníme dezinfekční prostředek.
Cena hydromasážních van začíná zhruba na 20 000 Kč. Ty nejlevnější umějí jen základní pokyny (vypnout/zapnout), nejsou napojeny na elektroniku. Lépe vybavené řady už mají větší počet trysek a stojí zhruba od 30 do 50 000 Kč. Ty ještě dražší mají elektronické ovládání a různá nadstandardní vybavení.
Sprchové masážní panely
Kdo dává přednost sprchování a přitom si chce dopřát masáž, pořídí si sprchový masážní panel. Umisťuje se do sprchového koutu nebo do rohu, vyrábí se z nerez oceli, exotického dřeva (oblíbené je wenge) nebo z bezpečnostního skla.
Panel je osazen masážními tryskami v různých počtech, součástí je hlavová sprcha, která nabízí různou intenzitu padající vody.
Praktická je i ruční sprchová hlavice, protože s ní lze lépe manipulovat a osprchovat si pouze části těla. Komfortní sprchové panely jsou bezdotykové, voda poteče, pokud je uživatel pod sprchou, jakmile se vzdálí, voda se automaticky zastaví. Cena podle vybavení začíná zhruba na 10 000 Kč.
Druhy masáží |
---|
Hydromasáž funguje díky proudu vody, který je vytvářen vodním čerpadlem. Vodní trysky bývají umístěné v boční, zádové a chodidlové části vany. Hydromasáž zlepšuje krevní oběh, prokrvuje vnitřní orgány a svaly, dělá dobře celému pohybovému aparátu. |
Vzduchová masáž je spíše relaxační, je založena na působení tlaku vzduchu, který vyrábí kompresor a do vany je vháněn tryskami menšího průměru. Vzduchových trysek se používá více než hydromasážních a jsou umístěny hlavně na dně. Masáž vzduchem prokrvuje a tonizuje kůži. |
Hydro i air masáž (vodní i vzduchovou) lze spojit do jednoho kombinovaného systému. Provoz je tichý a úsporný, Whisper pracuje s jedním agregátem a neobsahuje dmychadlo, takže vana nehlučí, jako tomu často bývá při spuštění klasické air masáže. |
Chromoterapie: tento léčebný systém je založen na působení světla a barev, které lze zabudovat do většiny akrylátových van. Pracuje jako výkonné podhladinové osvětlení a umí oživit koupel mnoha barevnými odstíny nebo bílým světlem. Důležité je, aby chromoterapie měla dostatečný výkon s možností regulace, vybíráme si naše oblíbené barvy. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.