Článek
Výrobci a prodejci dnes k roletám, žaluziím i markýzám nabízejí nejrůznější systémy pro jejich automatický provoz. Lze je připojit k systému chytré domácnosti, lze je ovládat na dálku pomocí aplikace, třeba i když jsou majitelé mimo domov...
Tyto systémy bývají ovšem někdy zaměřené pouze na to, aby stínicí prvek ochránil interiér domu před zbytečným přehříváním a tím snížil náklady na energie potřebné k jeho ochlazení, případně aby simuloval přítomnost majitelů v domě v době jejich dovolené či pobytu v práci. Neméně důležitá jsou ovšem čidla, která mají za úkol chránit stínicí prvky jako takové.
Jejich pořizovací cena není zanedbatelná, a tak je praktické, mají-li možnost se ochránit samy.
„Pro zajištění ochrany žaluzií před silnějším větrem se používá větrné čidlo, které se nastaví na hodnotu sílu větru, kterou má konkrétní provedení žaluzií vydržet. V momentě, kdy čidlo zaznamená vyšší rychlost větru, automaticky dá signál k zatáhnutí žaluzií, aby nedošlo k jejich poškození,” popisuje David Šejvl ze společnosti Vekra.
Dávky slunečního svitu regulujte chytře
„Podobně funguje otřesové čidlo, které se používá pro markýzy. V momentě, kdy se markýza začne vlivem silnějšího větru třepat, motor ji automaticky zatáhne a nedojde tak k jejímu případnému poškození,“ dodává.
Ochrání i okna
Není to ovšem jen poškození samotných stínicích prvků, kterému mohou vhodně zvolené senzory zabránit.
„Větrná a dešťová čidla, která vyšlou signál k automatickému vysunutí stínicích prvků, mohou zachránit okna například před krupobitím, i když jste zrovna v danou chvíli v práci nebo na dovolené,“ upozorňuje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra.
Moderní stínicí prvky a jejich užitečné funkce
Vyplatí se propojení s inteligentním systémem
Zatímco někteří výrobci osazují dešťovým senzorem automaticky veškerá okna, jejichž otevírání je poháněné motorem, větrné či pohybové čidlo každé už automaticky mít nemusí.
„Přesto se mohou automaticky preventivně zavřít při očekávaném silném větru. V tomto případě je podmínkou nejen vybavení okna motorem, ale i jeho napojení na inteligentní systém. Informace o síle větru pak nepředává žádné čidlo, ale místní předpověď počasí, na kterou je systém napojen,“ popisuje Jakub Mrázek ze společnosti Velux.