Článek
Masážní vana, která nám dopřeje uvolnění po každodenním stresu, je ideálním řešením. Hydromasážní systémy jsou dnes standardním doplňkem masážních van, které neslouží jen k relaxaci, ale dají se využít i k léčebným procedurám.
K základním typům masážních systémů patří vodní masáž se zádovou, chodidlovou a boční tryskou a perličková masáž, u níž jsou masážní systémy umístěné na dně vany. Ty masírují celé tělo vzduchovými tryskami. Díky hydromasáži si odpočineme a uvolníme ztuhlé svaly.
Blahodárná chromoterapie
Pokud vana nabízí navíc možnost chromoterapie, proměníme obyčejnou koupel v jedinečný zážitek. Chromoterapie, neboli terapie barevným světlem, má nejen blahodárné účinky na náš organismus, ale léčí i další zdravotní obtíže, stimuluje vnitřní energii těla.
Jak to funguje? Zdroj barevného spektra pomocí RGB diody prosvětluje vodu a prostřednictvím zrakových receptorů ovlivňuje tělesné funkce. Pozitivních účinků se pak dosahuje působením čtyř základních barev – červené, žluté, zelené a modré – a jejich vzájemným prolínáním.
Systémy nabízejí hned několik barev. Každá z nich má na tělo jiný účinek. Nejčastěji se využívají barvy duhy, kdy např. červená koupel odbourává deprese, stimuluje krevní tlak a zbavuje bolesti hlavy.
Modrá je vhodná nejen pro meditaci, ale pomáhá při koncentraci a podporuje uvolnění. Příznivé účinky má také proti bolesti v krku a při boji s nadváhou. Žlutá má zase pozitivní účinky na pleť.
Relaxace pod sprchou
Stále oblíbenější jsou sprchové masážní panely. Panely umožňují sprchování pod hlavovou sprchou a jsou doplněné ruční sprchou, případně masážními tryskami. Dokonale tak uvolníme a promasírujeme svaly.
Díky ruční sprše se zase zaměříme na místo, které nás nejvíce bolí. I sprchové masážní panely mohou být vybaveny chromoterapií.
Variantou sprchových panelů jsou parní a masážní boxy. Ty zahrnují kompletní systém pro koupání včetně možnosti parní lázně. V boxu nechybí sedátko, praktické poličky ani zrcadlo.
Jeden box poslouží jako plnohodnotné lázně. Svými rozměry, obdobnými jako u klasických sprchových koutů, se snadno vejde do většiny koupelen.
Zima do koupelny nepatří
Pro dobrý pocit v koupelně je důležitá tepelná pohoda. A to nejen při koupeli, ale i před ní a hlavně po ní. Po horké lázni by se tělo mělo vrátit na svou běžnou teplotu postupně. Proto je nutné zajistit, aby v koupelně bylo neustále příjemně.
Pro tyto účely se hodí radiátory nebo oblíbené otopné žebříky. Slouží nejen jako zdroj tepla, ale navíc fungují jako účinné sušáky na mokré ručníky a osušky.
Otopný žebřík lze doplnit různými háčky a madly, díky kterým se na něj vejde více. K dostání jsou klasické žebříky v bíle barvě i v chromové úpravě, ale k dispozici jsou i designová topná tělesa, jejichž elegantní provedení a tvary uspokojí i náročné estéty.
Sauna třeba i do bytu
Pro příznivce saunování je ideální volbou domácí sauna či infrasauna. Tu si majitelé rozměrnějších koupelen mohou postavit přímo v bytě. Finská sauna pracuje se suchým vzduchem o teplotě 80–100 stupňů Celsia s možností zvyšování vlhkosti poléváním speciálních kamenů.
Domácí sauny jsou populární nejen pro jejich příznivý vliv na naše zdraví, ale také pro jejich relaxační účinky. Sauny se vyrábějí z kvalitního severského smrku nebo cedru, které mají antibakteriální účinky. Vůně jejich dřeva je příjemná a sauna obložená dřevem působí navíc útulně.
Také menší infrasauna zlepšuje prokrvení a kvalitu kůže, podporuje detoxikaci organismu, zlepšuje mentální zdraví a snižuje bolesti.