Článek
Při výběru proto kromě praktické a estetické stránky hledíme také na tichý chod a dostatečný výkon. Pro laika není orientace v tomto sortimentu úplně snadná. Je proto dobré držet se při výběru několika zásad.
Na co si dát pozor při výběru
Sací výkon a hlučnost – to jsou nejdůležitější parametry, které při koupi digestoře sledujeme. Nejvyšší stupeň sacího výkonu se vždy udává v kombinaci s maximální hlučností a rozhodně tu neplatí přímá úměra, že hlasitější chod znamená větší sací výkon a tím i lepší odsávání.
Pro optimální funkci by měl výkon digestoře odpovídat minimálně desetinásobku objemu místnosti. Praktická je také možnost individuálního nastavení stupně výkonu. Ten lze v případě potřeby zvýšit na maximum a poradit si tak se všemi pachy, které mohou v kuchyni vzniknout.
Pro hlučnost je nepsanou hranicí hodnota 49 decibelů. Přístroje, udávající právě tuto nebo nižší hodnotu, mají extra tichý chod a nebudou provoz domácnosti rušit ani při maximálním výkonu. Pokud si vybereme digestoř s nízkým výkonem na příliš velkou místnost, nikdy nebudeme spokojeni.
Rozdílné nároky na umístění
Správná instalace a umístění odsavače nad varnou plochou rozhodne také o naší spokojenosti. Jinou výšku vyžaduje elektrická a jinou plynová deska.
Digestoř by se měla umístit u elektrického sporáku minimálně 65 cm nad varnou plochou, u plynového sporáku pak 68–70 cm nad plochou. Při montáži digestoře zvážíme také vlastní výšku, abychom do ní nenaráželi hlavou.
Digestoř musí poskytovat vhodné osvětlení nad varnou deskou.
Vybavení digestoří
Většina digestoří má komfortní dotykové ovládání, možnost směrového nastavení osvětlení a praktické pachové čidlo. To automaticky reguluje výkon odsávání podle aktuálního množství pachů v místnosti.
Praktickou funkcí je i časový programátor. Lze na něm nastavit délku odsávání na určitý časový úsek, po jehož uplynutí se digestoř sama vypne.
Samozřejmostí jsou i kovové filtry, které slouží k zachycení tukových částic. Filtry mají dlouhou životnost a jejich údržba je navíc velmi snadná.
Digestoře jsou mimo to opatřeny speciální úpravou nerez povrchů proti otiskům prstů.
Odsavače par umožňují buď přímý odtah, nebo recirkulaci přes uhlíkový filtr.
Digestoře se vyrábějí ve čtyřech základních typech – ostrůvkové, komínové, výsuvné (vestavěné) a podstavné.
Výběr se řídí vkusem a stylem místnosti. Do každé kuchyně se hodí jiný typ odsavače, a proto hodně záleží i na designu výrobků.
V mnoha kuchyních je právě digestoř solitérem, a tomu by měl odpovídat i její vzhled.
Víte, že…
Je důležité vybírat digestoř minimálně stejně velkou, jako je varná deska, nejlépe o něco větší.
Designové ostrůvkové odsavače par jsou šikovné do velkých prostorných kuchyní.
Při výběru ostrůvkové digestoře je nezbytné myslet na to, aby strop unesl její váhu, protože může dosahovat i několik desítek kilogramů.
Podstavné a výsuvné digestoře se hodí do menších kuchyní.