Článek
Výkon, hlučnost, vzhled, použité materiály, typ osvětlení a údržba – to jsou základní údaje, které nás při koupi odsavače zajímají. Při návštěvě specializovaného obchodu ale zjistíme, že toho umí ještě mnohem více.
„Dnes je oblíbený trend čisté linie, to znamená mít spotřebiče co nejvíce skryté. Odsavače proto zajíždějí do sádrokartonového podhledu nebo se vysouvají z pracovní desky. Nepřekážejí při vaření, údržba je snadnější,“ vysvětluje Miroslav Vrba z firmy Promtinvest, která dodává na trh odsavače značky Faber.
Vaření bez hluku
Novostavby mají dispozice s otevřeným prostorem, je zcela běžné, že kuchyň je volně propojená s obývákem. Pro hospodyňky to má své výhody – při vaření jsou v přímém kontaktu s rodinou.
Zároveň to ale klade vyšší nároky na fungování digestoře. Chceme od ní, aby pracovala tiše, přitom byla výkonná a odvedla všechny pachy. Také se nám líbí, když nepřekáží ve výhledu a v prostoru.
„Odtahové digestoře mají velmi tichý chod, protože jejich motor umíme umístit mimo kuchyni. Většinu odsavačů rovněž dodáme s úpravou pro napojení na rekuperační systém,“ vysvětluje Miroslav Vrba.
Výsledkem je pak optimální účinnost při vaření, minimální tepelné ztráty, předehřev přiváděného vzduchu a téměř bezhlučný provoz. Digestoře sice stále sají páru, eliminují mastnotu a odsávají pachy, současně se i překotně vyvíjejí. Z materiálů převažuje nerezová ocel, černé sklo, ale lze vyrobit i odsavač, který připomíná žulový monoblok.
„Je už běžné, že je odsavač na dálkové ovládání nebo se digestoř sama zapne a podle detekovaných par upraví svůj výkon pomocí čidel zabudovaných v odsavači,“ vysvětluje Pavel Šramota z firmy Philco.
Pozor na chyby
Digestoře nakupujeme v kamenných obchodech, protože si je můžeme vyzkoušet, prohlédnout, dostaneme o nich fundované informace. Zejména sledujeme výkon. Ovlivňuje ho rozměr kuchyně, délka a průměr potrubí.
Obecně platí, že daný model má zvládnout vyměnit vzduch v místnosti 5-10krát za hodinu. Také se zajímáme o hlučnost, tvar a velikost odsavače, protože některý může vyšším osobám i překážet.
„Chybou je digestoř instalovaná příliš nízko nad varnou deskou, dále nesprávná šířka odsavače vzhledem k šířce varné desky, ale i špatná montáž odtahového potrubí, která může způsobit slabší výkon,“ říká Jana Neuszerová z firmy Gorenje.
Co doporučují odborníci
Digestoř v odtahové verzi je efektivnější, bezpečnější a méně hlučná. Znečištěný vzduch jde ven z místnosti prostřednictvím odtahového potrubí, přivádí do místnosti nový čerstvý vzduch a ventilační jednotka není zatěžována odporem uhlíkových filtrů.
LED diodové osvětlení se svým spektrem blíží přirozenému světlu a nezkresluje barvy při vaření pokrmů. Některé digestoře nabízejí i více úrovní intenzity osvětlení, můžeme volit mezi pozičním nebo plným osvícením varné plochy.
Příjemnou funkcí je Ventilace 24, umožňující trvalou ventilaci kuchyně po celý den nebo tzv. signalizace nasycení filtrů, kdy senzory sledují úroveň tukových či uhlíkových filtrů.
Některé digestoře mají dálkové ovládání již v základní výbavě, k jiným se dají dokoupit, což je prima tip na vylepšení uživatelského komfortu zejména pro osoby se zdravotním omezením.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.