Článek
Určitě volíme kategorie A+, A++ nebo A+++, protože platí, že chladničky A+ mají o 25 % nižší spotřebu než ty v kategorii pouhého A.
Zároveň je zajímavé, že spotřeba chladničky A++ musí mít podle směrnic EU spotřebu minimálně o 70 % nižší než chladnička ve třídě D.
Zcela zásadní je pak výsledek v porovnání nákladů na provoz starého a nového spotřebiče. Režim staršího může vyjít na 15–20 Kč denně, zatímco nový si vystačí s méně než dvěma korunami. A to je opravdu velký rozdíl.
Kde hledat úsporu
Mnohdy vydáváme ze své kapsy více, než bychom museli. Zapomínáme chladničku pravidelně odmrazovat, máme ji umístěnou na nevhodném místě a pořizujeme levné, nekvalitní spotřebiče, které mají vysokou energetickou spotřebu.
Chladnička potřebuje temnější místo
Výrazné úspory získáme mj. postavením chladničky na temnější místo. Rozhodně se snažíme vyhnout umístění vedle tepelných zdrojů – radiátorů, přímého slunce, do blízkosti grilu, sporáku apod.
O tom, kde bude chladnička stát, přemýšlíme už ve fázi návrhu kuchyně. Také se chladničku nesnažíme vměstnat blízko stěny, do rohu nebo výklenku, protože pak špatně odvětrává a zase bere více energie.
Pravidelně odmrazujte
Na místě je i časté odmrazování, protože zabráníme usazování vrstev ledu ve výparníku a ten může lépe fungovat. Kdy se do toho pustit?
Určitě ve chvíli, kdy námraza dosáhne tloušťky 3–5 mm. Každý další milimetr znamená výrazně vyšší spotřebu energie. Navíc není příjemný častější hluk v kuchyni, který vydává motor spotřebiče.
Zkontrolujte těsnění a utřete prach
Někdy stojí za vyšší spotřebou i špatné těsnění kolem dveří, protože správně nedoléhají. Také nezapomínáme jednou ročně otřít prach, zejména ze zadního kondenzátoru.
Při provozu poučíme děti, že dveře chladničky se nemají často a na dlouho otevírat. Minutové přemýšlení s otevřenými dveřmi, co si dáme na svačinku, přístroji škodí. Teplý vzduch se dostane dovnitř a způsobuje zbytečné zapínání kompresoru.
Jestliže máme starší chladničku, alespoň jedenkrát za rok ji zkontrolujeme měřičem spotřeby elektřiny a zjistíme, zda je provoz ještě ekonomický či už raději pořídíme nový úspornější spotřebič.
Svítí, mají alarm a nevytvářejí námrazu
Výrobci se snaží nabízet zákazníkům čím dál víc sofistikovanější elektrospotřebiče, které mají spoustu praktických funkcí. Ty se různě jmenují (každý výrobce používá trochu odlišné názvosloví), ale fungování je podobné.
Mezi oblíbené patří automatický systém NO Frost. U takových chladniček se totiž námraza nevytváří na vnitřních stěnách, nevzniká povlak na poličkách ani nemáme mikroskopické částečky ledu na samotných potravinách.
Chytrý je i systém FreeStore, který ručí všude za stejnou teplotu, oceníme i zásuvku „CripsFresh“, která udrží zeleninu déle čerstvou. Funkce Coolmatic umí rychle zchlazovat právě vložené potraviny a technologie TwinTech je zase založena na dvou samostatných chladicích systémech (zvlášť pro chladničku a zvlášť pro mrazák). Proč je to dobré?
Vlhký vzduch totiž proudí optimálním způsobem a udržuje potraviny déle čerstvé, ať jsou uložené kdekoli.
Zajímavý je i systém TasteGuard, který filtruje vzduch uvnitř chladničky a odstraňuje přirozenou cestou nepříjemné pachy díky využití uhlíkového filtru.
Jak správně zamrazovat potraviny
Čerstvě uvařený pokrm necháme nejdříve ochladit a pak teprve umístíme do chladničky, protože pára přispívá k vytváření ledu ve výparníku.
Jídlo, které chceme přímo zmrazit, nejdříve necháme v chladničce, později vložíme do mrazničky. Správně nastavená teplota v mrazničce se pohybuje v rozmezí —18 °C do —20 °C.
Zmrazené jídlo, jež chceme zpracovat, rozmrazíme pozvolna v chladničce a vyndáme ho chvilku před vařením.
Chladnička má ideální teplotu v rozmezí 4—5 °C. Pamatujme, že při snížení teploty na 3 °C stoupne její spotřeba až o 15 %.
U kvalitních chladniček jsou běžné LED displeje na dvířkách, alarmy s výstražným ukazatelem nebo se zvukovou signalizací, oceníme i možnost dynamického chlazení (ventilace).