Článek
K výhodám mobilního obydlí patří dostupnost a rychlost stavby i její případné demontáže (podle typu) a možnosti převozu na jiné místo. Samozřejmě - musí mít podvozek. Mobilní dům lze pořídit na hypotéku a pojistit ho.
Nemusí stát nutně na kolech, základy tvoří třeba základová deska, základové pásy, aretační vruty. Objekt instalujeme vždy na pozemek s inženýrskými sítěmi, spolupracujeme s příslušným stavebním úřadem.
Seriózní výrobci rádi poskytnou poradenství i orientaci v potřebné legislativě podle typu mobilního domu.
Sezonní bydlení
Lehčí varianty (do 4 tun) se v českých klimatických podmínkách využívají kvůli minimálnímu zateplení spíše k sezonnímu pobytu. Často pocházejí z dovozu, většinou mají hliníkové opláštění.
V různých úpravách a variantách je spatříme zejména v chatařských oblastech a v blízkosti vody.
Některé firmy nabízejí tzv. celoroční přestavbu a úpravu interiéru nových či použitých mobilheimů. Přestavba zahrnuje zateplení stěn, podlahy, vnější povrchovou úpravu (fasáda, dřevěný, plechový obklad), instalaci střechy s lehkou krytinou. Mobilní dům po usazení a úpravě okolního terénu pak vypadá jako klasická stavba.
Pozor však na původ dovezených domků! Někdy může být jejich technický stav diskutabilní a přestavba pak neprodlouží životnost ani nezlepší komfort. V důsledku nás takový nákup vyjde zbytečně draze.
Po celý rok
Existují čeští výrobci, kteří vyrábějí mobilní domy jako plnohodnotné dřevostavby určené k celoročnímu bydlení. Obvykle mají např. výšku stropu 250 cm, nabízejí variabilní uspořádání příček, atypické rozměry, různé typy a sklony střech i druhy střešních krytin, typy vytápění, klimatizaci a normalizovanou elektroinstalaci.
Většina mobilních domů se dá snadno rozšířit o další obytné moduly, které lze rozmontovat a převážet jinam.
Podobně jako u klasických bytů a domů také u mobilních staveb je zájem spíše o malometrážní objekty.
Nejvíce jdou na odbyt domky o velikosti bytu 2+kk, což odpovídá ploše kolem 50 m2. Počítáme-li s připojením několika modulů k sobě, může vzniknout i luxusní obydlí o velikosti 120 m2!
Vytápění a ohřev vody
Standardní varianta může být vybavena rozvodem elektřiny, osazena zásuvkami, vypínači a osvětlovacími tělesy, je k ní přiložena výchozí revizní zpráva.
Součástí rozvodů jsou rozvody pro TV, satelit, telefon či PC. Nechybějí ani rozvody teplé a studené vody a rozvody odpadů. Všechny sítě jsou vyvedeny pod podlahou a připraveny k napojení na pevné nebo pohyblivé přípojky.
Dům nejčastěji vytápějí přímotopné panely, sofistikovanější varianty nabízejí i vytápění ústřední s elektrokotlem, topné podlahové fólie, krbová kamna s teplovodním výměníkem. K ohřevu vody slouží bojler či průtokový ohřívač, využít lze solární systém a tepelné čerpadlo.
Podlahy bývají izolované polystyrenem, v oknech najdeme izolační dvojskla. Standardem jsou WC, sprchový kout nebo koupelna, pračka, lednice, řada domů je klimatizovaná, nechybí okapový systém.
Pojízdný Tiny House |
---|
Prototyp Magenta Tiny House je součástí výzkumu, který chce ověřit možnosti sériové výroby mini domů. |
Je dílem společnosti Pin-Up Houses a Joshuy Woodsmana. Pod tímto jménem je s projektem spojen český architekt a hudebník Vojtěch Valda. Mobilní domek vznikl jako manifest nezávislého bydlení i apel proti nesmyslně vysokým hypotékám a úvěrům. Zcela zaizolovaná dřevostavba stojí na plochém přívěsu. Uvnitř je rozkládací pohovka, kamna na tuhá paliva, chemický záchod, dva stolky a kuchyňka. Úložný prostor řeší zásuvky pod pohovkou a elastické sítě na stěnách a stropu. Dům může být kabelem napojen na elektrickou síť skrze klasickou karavanovou přípojku. Má čtyři interiérová světla a jedno exteriérové, nechybějí tři zásuvky. |
Technické údaje: |
Venkovní rozměry: 3410 x 1870 mm |
Výška domu i s přívěsem: 3300 mm |
Doba stavby: 3 měsíce |
Hlavní konstrukční materiál: voděvzdorná překližka, dřevěná nosná konstrukce, polystyrenová izolace |
Realizace: truhlář Ladislav Černý |
Design: Joshua Woodsman |
Může se vám hodit na Firmy.cz:
Víte, že...
Mobilní domy jsou nejrozšířenější v USA, Kanadě, Anglii, Austrálii a na Novém Zélandu? Zájem o ně stoupá v Japonsku a také v Evropě, především na jihu.
V zahraničí obvykle najdeme mobilní domy na pobřeží nebo v lokalitách pro ně určených, např. v USA Holiday Home Parky.
Co určuje cenu
Typ mobilního domu, velikost, stupeň vybavení interiéru, způsob vytápění atd.
Montáž a usazení na pozemek, prohlídka místa a veškeré poradenství, DPH.
V ceně často není zahrnutý způsob přepravy, použití těžké techniky (jeřáb, off-road), základy, přípojky IS a jejich napojení k domku, materiál související s usazením a podložením domku.
Počítáme s investicí v řádech stovek tisíc korun.