Článek
Japonské studio Tai and Associates dostalo jako zadání navrhnout dům na parcele, která leží na rohu dvou ulic, přičemž samotný pozemek se poněkud svažuje. V požadavku dále stálo, že v domě budou bydlet dvě generace, které by chtěly žít spolu, ale přitom by každá měla mít svůj vlastní jasně oddělený prostor. Mladší pár potřeboval navíc i malou kancelář.
Architekti se proto rozhodli umístit každou domácnost do jednoho z pater domu. „Při tvorbě návrhu jsme respektovali rodinné svazky, historii a vzpomínky spjaté s daným místem. Tři rozdílné funkce domu jsou několika cestami propojeny skrz exteriér objektu, takže si všichni uvědomují přítomnost druhých, ale přitom mají své soukromí,“ vysvětlují designéři.
Jednotlivé části domu jsou snadno rozpoznatelné už zvenčí, liší se totiž různou finální úpravou fasád. Zatímco hlavní segment budovy je z betonu, jehož povrch byl vytvarován pomocí panelů z prken, část, kde je kancelář, je omítnuta bíle a zbývající prvky zůstaly v čistém betonovém provedení bez dalších úprav.
Domácnost rodičů, přesněji kuchyň, jídelna a obývák, obklopuje malou zahrádku se stromkem, který má pro rodinu velký význam. Propojení interiéru s exteriérem podtrhuje boční zeď, která začíná na zahrádce a pokračuje až do obýváku.
Mladý pár vstupuje do domu hlavním vchodem do haly a odtud pak stoupá po schodech do svých prostor. Právě schody jsou hlavní dominantou interiéru domu. Jejich konstrukce umožňuje, aby skrz ně kaskádovitě propadala spousta přirozeného světla. Právě tím se architekti snažili odlišit dům od jiných a vtisknout mu něco unikátního.
Druhé patro je komponováno jako jeden velký otevřený prostor, který volně přechází na terasu, odkud je pěkný výhled na Tokijskou zátoku. Samotná kancelář v nejvyšším poschodí je pojata v čisté kombinaci bílé a černé barvy.