Článek
Byt má plochu podlah o velikosti 45 m², ale celkem lákavý půdorys. Kuchyň a koupelna byly umístěny stranou od hlavní plochy, kterou původně tvořily dva pokoje a obývák. Architektka nechala odstranit většinu příček a propojila tak všechny samostatné místnosti do jediného celku. Kuchyň pak přesunula do výklenku vedle koupelny, jenž byl původně vyčleněn pro jídelnu, takže pro obytnou a klidovou zónu vznikl prostor ve tvaru dlouhého kvádru.
Jeho jednu třetinu pomocí televizní stěny s nábytkem opticky oddělila a vytvořila v ní světlou, vzdušnou ložnici, která ovšem není zcela oddělena od zbytku bytu.
Zbývající hlavní prostor může majitel využívat variabilním způsobem. Tu k odpočinku, tu ke studiu, tu k práci. Zadní stěnu tvoří nejenom skříňky, ale velký upravitelný policový systém sloužící jako knihovna, místo pro výstavu sbírek a – v neposlední řadě – jako prolézačky pro kočky. (Naprosté otevření prostoru muselo čtyřnohé obyvatelky bytu vysloveně nadchnout, protože takto mají z každého místa neustálý přehled o dění v celém bytě.)
Majitel bytu má velkého koníčka. Sbírá figurky akčních hrdinů a tenisky. Přál si proto, aby obojí bylo zakomponováno do interiéru jako jeho nedílná součást i jako vyjádření jeho životního stylu.
Hlavní předností nové dispozice je mnohem větší množství světla, jež může volně proudit do všech koutů domácnosti. Žádná ze stěn světlo nyní neblokuje.
Kuchyň tak může být klidně na vzdálenější straně od okna, a přesto je v ní stále více světla než při původním uspořádání.
Zajímavým detailem je zařízení koupelny, kde je dvojice umyvadel místo jednoho. Je to proto, že se klient bude brzy ženit.
Mnoho prvků zařízení bytu nechala architektka vyrobit na zakázku. Jedním z nich jsou bíločerné věšáky na oděvy v koupelně a v obýváku. Zatímco v koupelně na něm majitel suší prádlo, v obývacím pokoji supluje skříň.
Hlavním cílem architektky však bylo vytvořit prostředí, které se dokáže co nejlépe, a pokud možno okamžitě, přizpůsobit nejenom klientovu životnímu stylu, ale především jeho aktuální potřebě.
I proto se všude, kde to jen trochu šlo, vyhnula tradičnímu nábytku, jenž by někdy až zbytečně konkretizoval způsob užití daného prostoru, a navrhla prostorově otevřená, flexibilní řešení.
Interiér pak, opět v duchu klientova stylu, navrhla převážně v lehce industriálním stylu. V kuchyni využila jak nerez, tak překližku, v obývací zóně zakomponovala stará průmyslová svítidla a sladila je s vintage sedačkou.
Hojně využívaná bílá barva není proto v tomto případě jen snahou opticky zvětšit prostor bytu, ale zároveň tato barva nejlépe působí jako neutrální pozadí pro různorodé děje a potřeby mladého klienta.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.