Článek
Mladý pár oslovil stavební firmu a na první společné schůzce, které se zúčastnil i zástupce architektonické kanceláře, s níž firma spolupracuje, si dohodl první základní charakteristiky nové stavby.
Manželé chtěli dřevostavbu nejen konstrukcí, ale i na pohled. Aby byly fasády obloženy dřevem.

Velké rohové okno je v obývacím pokoji. S polečně s plechovým límcem obepínajícím dům pod střechou je jeho vizuální dominantnou.

Dílna je umístěna prakticky jen na pár kroků od domu.
Architekti pak navrhli difúzně otevřenou konstrukci ze Steico nosníků (s profilem ve tvaru písmene I), na obložení pak společně s klienty vybrali dřevo sibiřského modřínu. To pro jeho odolnost a trvanlivost.
Střešní krytina je z falcovaného plechu a ze stejného materiálu je jakýsi „límec“, který v horní části lemuje celý dům.

Obklady na fasádě jsou ze sibiřského modřínu.
Co je difúzně otevřená konstrukce | |
---|---|
Difúzně otevřené konstrukce umožňují prostup plynů, tedy i vodních par. Díky tomu se v interiéru nehromadí vlhkost a naopak ani nepřesychá. Mají lepší akumulační i zvukověizolační schopnosti. |

Všechny plechové prvky jsou barevně sladěné.
Právě do límce, který zajímavým způsobem osvěžuje jinak možná mírně monotónní dřevěnou fasádu domu, jsou zasazena okna místností v podkroví. Druhým výrazným prvkem domu je pak velké rohové okno v obývacím pokoji.

Ve světle laděném interiéru se doplňuje bílá barva stěn a stropu s přírodní barvou dřeva podlah a nábytku.
Důležitým bodem při návrhu domu byla volba způsobu vytápění. Mladý pár se nakonec rozhodl pro topení elektrokotlem, k němuž je připojeno několik radiátorů.

Dvířka kuchyňské linky jsou v bílém lesku, pracovní plocha dřevěná a panel za ní pestrobarevný. Celek je zmenšenou kopií barevné palety použité pro společenský prostor v přízemí.
Dispozice domu je řešena jednoduchým, přirozeným způsobem. Přízemí slouží jako společenský prostor, kde se odehrává hlavní život rodiny. Je zde obývací pokoj, propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. V podkroví jsou umístěny pokojíky dětí a ložnice rodičů.

Dlaždice panelu za pracovní deskou jsou úmyslně poskládané tak, aby na sebe vzorkem nenavazovaly. Vzniká tím větší pestrost a určité napětí. Poctivě seskládaný vzor by se po chvíli omrzel.
Interiér domu nás pak zaujal příjemně fungujícím zkombinováním čistě bílých stěn a stropů s dřevěnými podlahami a nábytkem z masivu.
Hezkým detailem je například dlaždicemi obložený panel za pracovní deskou v kuchyni, kde jednotlivé díly mozaiky jsou záměrně seskládány tak, aby na sebe jejich vzor nenavazoval.

Toaleta v přízemí
Vtipně je rovněž odlišen vzhled koupelny v podkroví a toalety v přízemí. V koupelně napomáhají velkoformátové dlaždice imitující vzorek pískovce navodit příjemnou, až uklidňující atmosféru, která vychází vstříc rozpoložení člověka ubírajícího se na kutě nebo se ráno probouzejícího.
Stěny toalety v přízemí zdobí hravý obklad z drobných kostiček ve dvou barvách.

Schodiště je chráněno vrátky proti vstupu příliš malých obyvatel domu.

Horní koupelna
V těsném sousedství domu vyrostla dílna, která s ním bude jednoho dne propojena. I proto má od začátku stejný vzhled fasád jako hlavní budova.
Technické údaje: |
---|
Architektonický návrh: Labor 13 |
Stavba domu: Vesper Frames |
Konstrukce: Dřevostavba, difúzně otevřená konstrukce, nosníky Steico |
Obklady na fasádě: sibiřský modřín |
Střešní krytina: Falcovaný ocelový plech |
Vytápění: Elektrokotel + radiátory |
Celková plocha: Dům 110 m2 + dílna 40 m2 |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.