Článek
Tématem jsou „Bolavá místa měst a obcí“. Porotci budou oceňovat nejen architektonické řešení, ale i kvalitu životního prostředí. Celkem bylo přihlášeno 70 prací.
„Potěšilo nás, že zájem mladých o soutěž roste a mladí chtějí aktivně vstupovat do diskuze o budoucnosti českého stavitelství,“ komentuje počet přihlášených předseda odborné poroty Tomáš Pilař z ateliéru Kubař architekti.
Mladí chtějí řešit architektonické „bolesti“ hlavně velkých měst Brna a Prahy. Mohli si zvolit jednu z kategorií. První nesla podtitul ”Místa – školní práce“ a studenti mohli vybírat z konkrétních zadání připravených zastupiteli měst a obcí.
Druhá soutěžní kategorie „Iniciační studie“ nabídla účastníkům volnou ruku ve výběru lokality, kterou mladí autoři považovali za natolik zásadní, že k ní cítili potřebu se vyjádřit. Tu podle Dany Sklenaříkové, vedoucí projektu Young Architect Award, z pořadatelské společnosti ABF volila drtivá většina přihlášených.
„Cílem této akce je ukázat veřejnosti potenciál mladé generace architektů. Současně tím, že ukážeme na konkrétní bolavá místa měst a obcí, chceme otevřít širokou diskuzi nad jejich nápravou. A právě neotřelá a mnohdy netradiční řešení mladých mohou společnosti pomoci najít tu správnou cestu, jak z nefunkčního veřejného prostoru vytvořit užitečné a pro obyvatele oblíbené místo,“ sdělil Pilař.
Nejlepší projekty vyberou přední čeští architekti. Výsledky soutěže budou zveřejněny 18. září v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze za účasti patronky soutěže Evy Jiřičné. Soutěž probíhá jako doprovodná akce mezinárodního stavebního veletrhu For Arch.