Článek
Proměny se ujal architekt Roman Plát. Významným a zároveň poněkud omezujícím faktorem pro jeho práci byl fakt, že všechny panelové zdi bytu jsou nosné. Nebylo tedy možné bourat ani posouvat dveřní otvory.
Nová dispozice proto z velké míry vychází z původního půdorysu bytu, zásadně se ale mění uspořádání interiéru a funkce místností.
Kvůli stavebním komplikacím, navyšování podlahy a umístnění „stoupaček” nebylo rozumné uvažovat ani o eventuálním přesunu kuchyně do jiné místnosti. K tomu by totiž bylo třeba přesměrovat rozvody kanalizace, vody a vzduchotechniky.
Samozřejmostí naopak byla kompletní výměna starých elektrorozvodů. Místo zadrážkování do betonových zdí i kvůli snazší montáži je nové vedení osazeno do nových SDK stropů se zabudovanými LED svítidly.
Ta nejenomže působí elegantně, ale jsou navíc i úsporná. Architekt rovněž nechal srovnat všechny omítky, osadit bezfalcové dveře a položit nové podlahy.
Byt měl klasickou „panelákovou“ dispozici, která je z hlediska současného životního stylu zastaralá. Vchod vedl do zbytečně velké a tmavé předsíně, z níž se vstupovalo na WC, do obývacího pokoje a do chodbové kuchyně, která se stáčela kolem koupelny.
Po obou stranách umakartového jádra byla dvojice pokojů. Pro každou drobnost bylo tím pádem nutné obejít nezbytné „kolečko“ kolem něj, než se člověk dostal tam, kam potřeboval.
Základní úpravou bytu byla proto změna polohy koupelny, kterou architekt přemístil do prostoru původní tmavé předsíně. Koupelna je zároveň dostatečně blízko všem potřebným rozvodům, s nimiž tedy nebylo třeba zásadně „hýbat“.
Zároveň působí vizuálně daleko prostorněji. Navíc se do ní podařilo vtěsnat i technickou místnost, do níž se vešla pračka a sušička.
Stará lineární kuchyň byla nahrazena dvěma naproti sobě ležícími moduly, které obsahují vše potřebné, tj. vestavěnou lednici, indukční desku, troubu, myčku atd. Na linku navazuje jídelní stůl, který se může stát rezervní pracovní plochou, ale hlavně je pomyslným středem celé domácnosti.
Za kuchyní je nově situován menší obývací pokoj. Oba prostory jsou nyní moderním způsobem funkčně propojeny. Vstup do bytu přitom zalévá přirozené světlo přicházející oknem a kterému již nic nebrání v cestě.
Z původního obývacího pokoje vznikla ložnice, v níž je dost místa pro prostornou šatnu, a dokonce i pro pracovní stoly obou partnerů. Malý pokoj zůstal v nezměněné podobě a slouží nyní jako dětský.
Vzhledem k velikosti rekonstruovaného bytu (61 m2) architekt použil především bílou barvu, která prostor nezmenšuje a nezatěžuje a nechá vyniknout každý doplněk, textilii atd.
Studenější akcent bílé proteplují prvky z dubového dřeva, které přidávají interiéru přírodní nádech.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.