Článek
Jejich přáním byl přízemní bungalov, pohodlné, bezbariérové a bezúdržbové bydlení s minimální spotřebou energie. Základ dispozice si v podstatě navrhli sami podle svých představ.
„Chtěli jsme atriový dům ve tvaru L, rozdělený na společný obývací prostor a ložnicovou – klidovou zónu, umístěnou v části pozemku dále od ulice. Také jsme si představovali, že obytné prostory budou orientovány na chráněnou terasu, a samozřejmostí bylo komfortní zázemí a úložné prostory.“
Základní rozvrh byl tedy dán a postupně se vylepšoval, aby bydlení bylo co nejpříjemnější a nejpraktičtější. Přímo ze zádveří se vstupuje do garáže („suchou nohou“) a také do šatny.
Za zádveřím následuje hala oddělená skleněnými posuvnými dveřmi od společného obývacího prostoru s kuchyní, jídelnou a sezením. Do prostoru je vestavěna spíž a domácí pracovna, rovněž za skleněnými dveřmi, aby hlavě rodiny nechyběl přímý kontakt s děním v domě.
Obývací prostor je velkou jižní prosklenou plochou otevřen na dřevěnou terasu. Aby si rodina pobyt venku co nejvíce prodloužila, je venkovní sezení zakryto prosklenou markýzou.
Ložnicová část je ukryta za posuvnými dveřmi. Ložnice rodičů má vlastní pánskou i dámskou šatnu („Bylo to praktičtější a levnější než druhá koupelna,“ komentuje pán domu) a dá se z ní vejít francouzským oknem na terasu.
Kromě velké koupelny se dvěma umyvadly, vanou a samostatným sprchovým koutem tu ještě najdeme dva dětské pokoje. Pamatovalo se i na patřičné zázemí – nechybí technická místnost, místnost pro domácí práce a zahradní sklad.
Interiér manželé zařídili účelně v příjemných neutrálních barvách – v odstínech bílé, šedé, antracitové barvy a tmavého dřeva. Toto nadčasové řešení nevyjde z módy a lze je kombinovat s barevnými doplňky.
Jen dětské pokoje jsou výjimkou – chlapecký byl vybaven na míru v odstínech modré a žluté, dívčí je laděn do pastelové šeříkové barvy. Laminované a lakované MDF desky, vinylové podlahy, keramické dlažby a sklo jsou vesměs vysoce trvanlivé materiály se snadnou údržbou, takže i v tomto směru je zaručena praktičnost a pohodlí.
Parcelu v mírném jihovýchodním svahu ze severní strany ohraničuje přístupová komunikace, v sousedství rovněž vyrůstá nová zástavba.
Výstavba rodinného domu na zdánlivě ideálním místě, ale nebyla jednoduchá. Aby se vyrovnala výška terénu v úrovni ulice, byl na polovině pozemku proveden 1,5 m vysoký násyp a stavbu i oplocení bylo třeba založit na pilotech.
Majitel domu, který má dlouholeté zkušenosti ze stavebnictví, si ke stavbě zvolil systém Porotherm, zdivo Porotherm T Profi.
„Keramický materiál byla jednoznačná volba, protože je prodyšný a má osvědčené technické i tepelněizolační vlastnosti. Navíc zdivo s vnitřní izolací z minerální vaty velmi zjednodušilo výstavbu, zvenčí se provedlo zaizolování fasády minerální vatou o tl. 50 mm, aby se odstranily tepelné mosty kolem ostění a nadpraží oken. To umožnilo vyřešit fasádu velmi esteticky a čistě.“
Dům je energeticky pasivní s minimální spotřebou energie, podlahové vytápění a řízené větrání s rekuperací v něm po celý rok dotvářejí příjemné klima. Okna jsou vybavena předokenními žaluziemi na elektrický pohon.
Vzhledem k promyšlenému poměru velikosti oken, izolačnímu zasklení a stínění se stavba vyhnula jak zbytečným únikům energie v zimě, tak přehřívání v létě.
Zahrada je dvojúrovňová, ve spodní části manželé původně plánovali zapuštěný bazén, nakonec ale vzhledem k nákladnosti a nárokům na údržbu zatím dali přednost zahradní sprše.
Rafinovaná markýza
Terasu ve vnitřním rohu domu zakrývá markýza s železobetonovou rámovou konstrukcí. Aby nebyla v obývacím pokoji tma nebo naopak horko jako v pekle, je plocha markýzy zčásti prosklená a vybavena venkovní screenovou roletou na dálkové ovládání. To umožňuje regulovat zastínění podle toho, zda svítí slunce a jak je vysoko.
V létě je stínění nezbytné, v zimě jsou sluneční paprsky pronikající do obývacího pokoje naopak příjemné a žádoucí – prosvětlují a pasivně vytápějí dům. Stejná screenová roleta je použita i v boční stěně na ochranu před prudkým jihozápadním sluncem.
Technické detaily
Zastavěná plocha: 260 m2
Užitná plocha: 210 m2
Konstrukce: železobetonové piloty, nosný rošt z železobetonových pasů, základová železobetonová deska, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm T Profi tl. 365 mm, příčky Porotherm a Porotherm Aku, strop a atiky železobetonové monolitické, fasáda hladká omítka a obklad ze štípaného kamene
Výplně otvorů: okna hliníková Schüco s izolačními trojskly a skrytým kováním, garážová vrata sekční Hörmann, vnitřní dveře atypické skleněné posuvné, dýhované zásuvné do pouzdra a dýhované obložkovými zárubněmi a skrytými panty
Vytápění: teplovodní podlahové, zdroj energie tepelné čerpadlo vzduch/voda, řízené větrání s rekuperací tepla
Technické vybavení: předokenní žaluzie na elektrický pohon, centrální vysavač, tubusový světlovod
Projekt: Ing. Petr Baštinec, Ing. Aleš Baštinec, www.wienerberger.cz