Článek
Velmi důležitou roli hrál pro mladé manžele pocit soukromí, který chtěli v domě mít. Odtud se proto odvíjí mírně neobvyklé uspořádání interiéru, i takový drobný detail, jakým je umístění vstupních dveří do domu.
Architekti totiž jeden z rohů stavby jakoby „vykousli“ a vytvořili chráněné, zastřešené zádveří. Z něj se vstupuje buď hlavními dveřmi na jedné straně do malé chodby, anebo na druhé straně, za rohem, prosklenými posuvnými dveřmi do obýváku, před nímž je dokonce maličkatá čtvercová terasa s dřevěnou podlahou.
Zvláštní zajímavostí je skutečnost, že nikde přímo naproti dveřím není umístěno okno.
Domek postavený na pozemku o výměře 198,3 m2 má pravidelný čtvercový půdorys a na zahradě zabírá plochu 61,42 m2.
Architekti jej nazývají Útulným domem, a není divu. V jeho interiéru velice bohatým způsobem použili dřevo. Nejmarkantněji je to patrné v přízemí, kde z něj postavili jakési jádro. Nejhlouběji do jeho nitra uložili koupelnu a šatnu. Před ně umístili kuchyň.
Až za stěnu jádra, ve skutečnosti na okraj plochy přízemí, uložili blíže vstupu jídelnu a na ni v pravém úhlu navazující obývací pokoj.
Po dřevěných schodech, pod nimiž je hezky řešený úložný prostor, se vystupuje do podkroví, kde je dětský pokoj, ložnice rodičů a komůrka.
Japonští architekti s precizností sobě vlastní využili i drobné terénní nerovnosti, která byla již od počátku na pozemku, a kterou by většina lidí okamžitě nechala vyrovnat.
Tým pracující pod vedením Sumioua Mizumota nerovnosti naopak využil, ponechal ji porostlou travou a otevření domu orientoval tak, aby bylo na tuto zatravněnou část odevšad dobře vidět.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.