Hlavní obsah

Místo bytu mají dřevostavbu. Vyšlo to levněji, mají klid a zahradu

Za sympatickou manželskou dvojicí Michaelou a Lukášem jsme se vypravili na Královédvorsko. Postavili tu menší dřevostavbu, kterou obývají se svým dospívajícím synem a dvěma velkými psy a dvěma kočkami. Ač původně chtěli byt, nakonec mají dům a nemohou si jej vynachválit.

Foto: Jan Planička

Rodinný dům má pro majitele oproti původně plánovanému bytu spoustu výhod.

Článek

Paní Michaelo, kde jste bydleli dříve a proč jste se rozhodli postavit nový dům?

Bydleli jsme v pronajatém bytě v centru Dvora Králové, byl to firemní byt od manželovy firmy. Nějak jsme ale došli k tomu, že bychom si přáli mít své vlastní bydlení, udělat si vše podle sebe a nemyslet na to, že jsme v nájmu.

Taky jsme si říkali, že bychom uvítali místnost navíc, jako pracovnu. Nejprve jsme se poohlíželi po bytě. Máme chalupu, a tak se nám úplně nechtělo do stavby dalšího domu.

Co se tedy potom změnilo?

Byty ve městě byly dost drahé, navíc s nutností další investice. Pak za námi ale přišel tchán a řekl, že nám daruje tento pozemek a ať začneme stavět. Začali jsme nad tím uvažovat.

Protože tím nám odpadla větší část investice (koupě pozemku), a navíc bychom si mohli postavit dům podle svých představ. Takže nakonec přišlo rozhodnutí stavět. S tím ale přišla otázka, co stavět a kdo nám to postaví. A protože jsme chtěli, aby to bylo rychlé, zavrhli jsme zděné domy a začali pokukovat po dřevostavbách.

Chtěli jste od začátku bungalov, nebo jste zvažovali i patrový dům?

Chtěli jsme bungalov. Dům je připravený na budoucí dodělání pro bezbariérový vstup a v projektu jsme mysleli již například i na bezbariérovou koupelnu, aby bylo vše připraveno na stáří a bylo to pro nás co nejpohodlnější.

Byli jste se podívat na nějaké vzorové dřevostavby?

Ano, byli jsme se podívat celkem na tři vzorové domy. Všechny byly poblíž, protože společnost, která se nám zalíbila, sídlí nedaleko. Tyto návštěvy nás utvrdily v tom, že jsme vybrali správně. Navíc jsme byli rádi, že můžeme podpořit lokální českou firmu.

Popis dispozice domu
Bezbariérový bungalov o dispozici 4+kk poskytuje ideální zázemí pro tříčlennou rodinu. Dům má celodřevěnou garáž i kryté parkovací stání, které poskytuje krytý vstup do domu suchou nohou (v zimě navíc majitelé nemusí řešit škrábání skel u aut či ometání sněhu). Ze zádveří domu vedou dveře do technické místnosti, a dále do chodby, ze které je přístup do všech ostatních místností. Napravo je pokoj dospívajícího syna, vlevo pak spíž, toaleta, koupelna, pracovna a ložnice manželů. Hlavní část domu tvoří obytný prostor s kuchyňským koutem. Z obýváku vedou dveře na terasu.

Jak jste byli s firmou spokojeni?

Moc. Stavěli jsme na klíč a vše probíhalo perfektně. Firma se postarala o vše, od stavebního povolení až po předání klíčů. Navíc se nám líbilo, že byli velmi ochotní udělat jakékoliv změny, ať už otočit dům zrcadlově nebo změnit hloubku kuchyně.

Skvělé také bylo, že jsme od začátku měli jasno, kolik bude vše stát. Měli jsme základní balíček za předem stanovenou cenu, a pokud jsme chtěli třeba jinou podlahu, hned nás informovali, o kolik to bude dražší.

A i když jsme předělávali projekt asi napotřetí, nemuseli jsme nic doplácet. To se nám taky líbilo, protože ne všude to tak funguje.

Foto: Jan Planička

Zastřešení prostoru před vstupem do domu je nesmírně praktické, zejména v sychravých a zimních dnech.

Vraťme se ještě na začátek, k pozemku. Ten jste tedy dostali od tchána?

Ano. Tchán bydlí naproti a měl i tento pozemek, který v podstatě nevyužíval. Díky tomu nás vlastně nový dům vyšel levněji než koupě bytu a je to samozřejmě mnohem pohodlnější a příjemnější bydlení.

Byl tu tedy jeden problém, a to voda na pozemku. Je tu hodně jílovitá půda a voda se tu drží. Ale vyřešily to vsaky.

Byly na pozemku všechny sítě?

Pod silnicí jsou sítě, takže jsme udělali jen přípojky. Se vším nám pomohla realizační firma. Plyn ani kanalizaci nemáme, používáme domácí čističku odpadních vod.

Kvůli pandemii přišel o penzion, tak si na jihu Čech postavil vlastní domek v korunách stromů

Tipy a trendy

Jak dlouho vyřízení trvalo?

Trvalo to půl roku. Úřad všechny třicetidenní lhůty dodržoval přesně na den. Navíc si třeba vzpomněl, že potřebuje vyjádření od sousedů, ale dal to vědět až po těch třiceti dnech, takže jsme oběhávali sousedy a pak se čekalo dalších třicet dní.

Zpozdila se kvůli tomu stavba?

O něco málo ano. Navíc tím, že se posunul začátek výstavby, se pak muselo déle čekat i na zasychání podlah, protože stavět se začalo v listopadu, kdy bylo vlhko a zima. Celkové zpoždění bylo asi čtyři měsíce.

Skladba obvodových stěn
exteriér
sádrovláknitá deska (12,5 mm)
instalační předstěna + minerální izolace (40 mm)
parotěsná fólie
dřevěná nosná konstrukce z KVH hranolů + minerální izolace (120 mm)
sádrovláknitá deska (12,5 mm)
fasádní polystyren (160 mm)
lepicí tmel (3 mm) + armovací síť
silikonová omítka (2–3 mm)
interiér

Jak dlouho trvala celá výstavba?

Poprvé se koplo do země v listopadu a v květnu jsme se stěhovali. S povolením to tedy trvalo přesně rok. Původně jsme se měli stěhovat už na Vánoce, ale kvůli úřadům se to takto protáhlo.

Samotná montáž domu byla ale velmi rychlá. Z haly přivezli celé hotové stěny s osazenými okny a parapety. Ty se na místě už jen smontovaly a za 2 dny dům stál.

Vyskytly se během výstavby nějaké komplikace nebo reklamace?

Reklamace byla jen na konci kvůli malování. Nové zdi sály hodně barvy, takže bylo sem tam něco nedokonale vymalované. A pak jsme taky objevili pár škrábanců na parapetech, které vznikly při převozu panelů z haly. Vše se ale vyřešilo bez problémů.

Menší komplikace nastala i s kuchyní, kterou jsme si nechali udělat předem, respektive na původní termín nastěhování. Jenže ve výkresu, podle kterého se kuchyň dělala, byla trošku jinak zapsaná kóta a kvůli tomu nám pak linka o 19 cm neseděla a museli jsme ji nechat uříznout.

A malá nesrovnalost ještě nastala se žaluziemi. Ale firma vše vyřešila a dodala nám je zanedlouho po tom, co jsme se nastěhovali.

Foto: Jan Planička

Dům stojí na velmi klidném místě, což majitelům vyhovuje.

Jaké změny jste v rámci dispozice dělali?

Ubrali jsme několik desítek centimetrů z ložnice (tu nepotřebujeme velkou), a zvětšili jsme kuchyň. Díky tomu je linka zapuštěná a výpary z vaření nám tolik nejdou do obýváku.

Taky jsme trochu zúžili chodbu, aby mohla být kuchyně větší. Jinak zůstalo vše stejně, akorát je celý dům otočený zrcadlově.

Udělali byste dnes něco jinak?

Asi jenom nějaké detaily, jako třeba jiné umístění vypínače. Jinak jsme ale spokojení, s místem, domem, se vším. Cítíme se tu opravdu dobře.

Rodina vinařů má dům uspořádaný podle čtvercové mřížky

Tipy a trendy

Jak řešíte úložné prostory, máte jich dost?

Skříní není nikdy dost (smích). Takže máme vestavěné skříně a navíc půdní prostor, který využíváme maximálně. V garáži máme uskladněné zahradní věci a dvě motorky.

Manžel si z toho dělal legraci, že stavíme dům hlavně kvůli motorkám, aby je bylo kde zaparkovat. Předtím jsme je měli u tchána vzadu v garáži, takže když jsme chtěli někam vyjet, tak jsme museli dojet sem, vyvézt tchánovo auto a traktůrek, vzít si motorky a zase auto i traktůrek vrátit. Teď jen naskočíme a jedeme, je to paráda.

Často diskutovaným tématem u dřevostaveb je hlučnost v domě. Jak ji tady vnímáte?

Je to úplně v pohodě, zvenku nás nic neruší. Tchán naproti má slepice a kohouty a pořád se bál, že nás budou budit, ale vůbec nic neslyšíme. Ani uvnitř to není žádný problém. Tím, že pokoj syna není vedle ložnice, tak nás neruší ani jeho noční hry na počítači.

A když teď s manželem oba hodně pracujeme z domu, tak se taky nerušíme. Jeden je v pracovně a druhý v obýváku a navzájem se ani neslyšíme, když třeba telefonujeme.

Máte dva velké psy. Řešili jste kvůli nim v domě něco speciálního?

Máme všude vysokozátěžovou vinylovou podlahu, která je velmi odolná. A v zádveří, chodbě a obývacím pokoji máme omyvatelné stěny.

Jak dům vytápíte? Máte už představu, kolik za provoz zaplatíte?

Nákladově za rok nás elektřina vychází kolem 35 000 Kč, s tím že plně využíváme podlahové topení, klimatizaci, ostatní domácí spotřebiče a i venkovní nářadí – vše je na elektřinu. Jinak topíme i kamny, s těmi jsme moc spokojení.

Nejdřív jsme dlouho nemohli vybrat žádná, která by se nám líbila a zároveň byla vhodná pro nízkoenergetický dům. Pak jsme narazili na jednu místní firmu a jejich kamna se nám zalíbila. Mají 8 kW a vytopí nám to tu na příjemných 22 °C.

Foto: Jan Planička

Jedinou technologií v domě je klimatizace, která je ale zato v každé místnosti.

Jaké jsou podle vás výhody dřevostavby?

Určitě rychlost výstavby. Je to skvělé, když si berete hypotéku a nemusíte spolu s ní platit ještě nájem. A je tu skvělý tepelný komfort. I samotná kamna nám dům krásně vytopí a teplo se tu udrží. Když si třeba večer zatopíme na 23 stupňů, ráno je tu 21.

A naopak v létě, když jsou vedra, tak na půdě je teplo, ale v domě to není poznat, je tu příjemně. Používáme i klimatizaci, ale i bez ní je tu příjemněji, než bývalo v bytě.

Kromě klimatizace máte v domě ještě nějaké technologie?

Máme jenom tu klimatizaci, nic jiného jsme nechtěli. A i u ní jsme váhali, ale nakonec jsme rádi, že ji máme. Dá se nastavovat pro každou místnost zvlášť a funguje i naopak, v zimě se s ní dá přitopit.

Bungalov nabízí pohodlí bez schodů

Tipy a trendy

S čím jste tu nejvíce spokojení?

Se vším. Je to naše, podle nás. Je nám tu dobře. S manželem máme oblíbené křeslo v obýváku, rádi tam oba sedíme (takže se o něj někdy trošku pereme), třeba s knížkou nebo kávou. Když se zatopí v krbu, tak je tam příjemně teplo.

A užíváme si ten klid tady. Oba s manželem v práci hodně komunikujeme s lidmi, takže to ticho a klid je pro nás jako balzám. Sousedi jsou chalupáři, kteří sem jezdí jen na víkendy, trvale tu bydlí jen tchán naproti. Podle územního plánu už se tady nesmí stavět nic nového, takže jsme to docela vyhráli.

Budete ještě něco dodělávat?

Určitě ještě budeme zvelebovat zahradu, přibydou tam záhony, nějaké keře a zahradní domek.

Co byste na závěr poradila lidem, kteří se teprve chystají stavět?

Ať si zajedou prohlédnout vzorové domy nebo i navštíví nějakou stavbu. To dá člověku skvělou představu o tom, jak dům vypadá v reálu. A ať se ptají na cokoliv, i kdyby to byla z jejich pohledu hloupost, ať se nebojí zeptat.

Petra Pacáková, Barbora Matušková, www.drevostavitel.cz

Technické informace

Dispozice: 4+kk

Rozměry stavby: 12,5 × 8,7 m (12,1 m) – tvar do L

Užitná plocha: 109 m2

Zastavěná plocha: 129 m2

Energetický standard: nízkoenergetický

Typ konstrukce: rámová sendvičová konstrukce

Doba výstavby hrubé stavby: 2 dny

Doba výstavby na klíč: 6 měsíců

Realizační firma: DD Haus s. r. o.

Související články

Dřevostavba, která prověřila manželství

Manželé Monika a Jiří si nechali postavit krásnou dřevostavbu na úrodné Hané. V domě bydlí společně se svými dvěma dcerami a kočkou. Návrh tvořili po celou...

Výběr článků

Načítám