Článek
Mobilní stavby s menší užitnou plochou jsou určitě možností, jak na situaci s bydlením a energiemi reagovat. Obvykle vznikají ve výrobních halách, v suchém prostředí a montují se na místě stavby, tedy na daném pozemku.
Výstavba je rychlá, šetrná k prostředí a díky linkové výrobě a kontrole jakosti se můžete spolehnout na vysokou kvalitu.
Jako běžná výstavba (zděná, dřevostavba) musí mobilní objekty samozřejmě vyhovovat legislativním i uživatelským standardům. Jejich předností je, že jsou recyklovatelné, případně je lze znovu použít.
Kontejnerová chatka
Rostoucí popularitě se těší kontejnerové stavby využívané jako rekreační objekty. Mají nosnou konstrukci z vyřazených lodních kontejnerů a mohou být plně soběstačné, nepotřebují připojení na veřejnou infrastrukturu.
Anketa
V takovém případě získávají elektřinu ze solárních panelů, pro zálohu slouží větrná turbínka. Vodu využívají dešťovou, přefiltrovaná dešťovka je určena k mytí.
Uvnitř chatky najdete jeden pokoj s vestavěnou postelí i kuchyňkou, prostornou koupelnu se sprchovým koutem. Bezproblémový chod jistí technická skříň přístupná zvenčí.
Bydlení v kontejnerech je finančně i časově nenáročné
Modul jako designérský oříšek
Jindy může mít minidomek podobu modulární stavebnice, z níž si klient vybere právě ty části, které potřebuje. U takto řešených staveb hraje zásadní roli do detailu promyšlený design. Není proto divu, že dnes již nikdo nepochybuje o tom, že modulární výstavba může být architektonicky a designově nadčasová, originální.
Její autoři koneckonců postupují velmi podobně jako při návrhu klasického domu - nejprve vytvářejí první skici, návrhy a prototypy, až do konečné podoby modulu určeného pro rekreaci. A usazeného nejlépe v krásné tiché přírodě.