Hlavní obsah

Miniaturní garsonka se díky mnoha chytrým řešením proměnila v útulný domov

I miniaturní prostor může díky dokonale promyšlenému návrhu se spoustou chytrých řešení vytvořit perfektní podmínky pro hezké a pohodlné bydlení. Důkazem je velmi pěkně „poskládaná“ garsonka v pražské Michli.

Foto: Archiv architektů

Při projektování malometrážního bytu hrál roli každý milimetr.

Článek

Současné ceny bytů se šplhají do výšin. Mladí lidé situaci často řeší koupí malometrážního bytu, který se snaží zařídit tak, aby na těchto pár metrech měli vše, co potřebují. Zařídit miniaturní prostor ale není jednoduchý úkol, a tak je dobré obrátit se na architekta či bytového designéra, který vymyslí chytré řešení.

To se povedlo v pražské Michli, kde na ploše pouhých 27 m2 dokázali designéři ze studia Mooden vykouzlit komfortní bydlení pro dvě osoby i jejich přespávající návštěvy. Do garsonky naprojektovali a umístili čtyři postele, plnohodnotnou kuchyňskou linku, jídelní stůl pro čtyři lidi, dvě pracovní místa, šatnu i obývací pokoj. To vše v dokonalém souladu.

Přespříliš otevřená garsonka v novostavbě získala nové uspořádání. Svému majiteli může konečně řádně sloužit

Tipy a trendy

Z malého bytu, který by jinak pravděpodobně nikoho nezaujal, vzniklo prostorné a multifunkční obydlí s vynikajícími standardy kvality. Nábytek byl vyráběn na míru ve spolupráci s českým výrobcem zakázkového nábytku Dřevodílo Rousínov.

Díky manželské sklopné posteli, sklopné patrové posteli a vyklápěcímu stolu a dalším vysouvacím a vyklápěcím prvkům se stal prostor maximálně využitelným.

„Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu, barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1+kk se do jedné místnosti musejí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj,“ říká designérka Barbora Burešová.

Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, díky níž mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován.

„Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic dořezávat, zkracovat ani jinak výrazně upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, díky kterému vznikly jasné obrysy,“ dodává designérka.

Autor: Lucie Martínková, www.bydlenimagazin.cz

Anketa

Líbí se vám nápad výklopného nábytku?
Ano, moc!
79,1 %
Docela ano...
6,1 %
Takhle nevím, musel/a bych tam být.
3,3 %
Moc ne.
4,2 %
Ne, nelíbí.
7,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2023 čtenářů.

Zdařilá rekonstrukce domu po babičce probíhala podle vlastního tempa majitelky

Tipy a trendy

Související články

Dům lepili jako vlaštovky

Brněnská dělnická kolonie Kamenná čtvrť vyrostla na dně uzavřeného lomu ve 30. letech minulého století. Nouzové domky zde vznikaly jako vlaštovčí hnízda, tedy...

Výběr článků

Načítám