Článek
V letošním roce došlo k výraznému navýšení přihlášených prací z celé Evropy. Největší meziroční nárůst je u přihlášených z Velké Británie a Německa. Právě z Velké Británie pochází nejvíc nominovaných projektů.
Přihlášené stavby jsou vyhlašovány na festivalu World Architecture Festival, který se letos přestěhoval do Berlína.
Cena je skutečně mezinárodní, přihlášeny byly totiž práce z bezmála šedesátky různých zemí. Česko v seznamu letos chybí.
Na shortlistu se objevilo 343 prací. Jde o soukromé domy, obchody a školy, velké komerční projekty i ambiciózní krajinné projekty.
Mezi nejvýznamnější architektonické ateliéry, které jsou nominovány na zisk ocenění, patří bezpochyby Zaha Hadid Architects. Ten má v nejužším výběru dokonce dvě realizace.
Nedávno zemřelá architektka bagdádského původu Zaha Hadid byla největší dámskou hvězdou světové architektury a držitelkou prestižní Pritzkerovy ceny za architekturu. Její stavby mají zpravidla žensky oblé futuristické tvary. Komplex z jejího ateliéru by měl vzniknout i v Čechách. [celá zpráva]
V seznamu soutěžících se objevila i stavba od studia Foster + Partners. I Brit Norman Foster v minulosti získal Pritzkerovu cenu. Milovník high-tech architektury vytváří ve svém početném ateliéru skutečně velkolepé stavby, realizované po celém světě.
Mezi autory staveb je i řada ateliérů, které jsou dobře známé ve své zemi, ale celosvětový věhlas zatím nezískaly. Soutěž je tak pro ně velkou příležitostí k rozvoji.
Porota bude kvalitu budov posuzovat od 16. do 18. listopadu 2016. Uděleny budou ceny v 32 kategoriích.
„Tento rok byl pro nás hodně napínavý, soutěž zaznamenala rekordní účast a celkově vysoký standard kvality přihlášených prací," uvedl Paul Finch, programový ředitel World Architecture Festivalu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.