Článek
V areálu augustiniánského opatství v Brně se nachází jedinečná kolébka světové genetiky. Klášterní zahrady ukrývají pozůstatky skleníku, ve kterém opat Gregor Johann Mendel prováděl slavné experimenty s hrachem a dalšími rostlinnými hybridy.
V sedmdesátých letech 19. století však stavbu smetla bouře a zachovaly se jen základy. Neuspokojivou situaci se augustiniánské opatství rozhodlo napravit, a to ve spolupráci s architektonickým studiem Chybik + Kristof.
Mendelův skleník míří mezi památky UNESCO
Návrh na znovuzrozený Mendelův skleník čerpá z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní podoby stavby. Nová podoba kopíruje originální půdorys, orientaci a aktivně pracuje se třemi Mendelovými zákony dědičnosti, které předpověděly budoucnost moderní genetiky. Systém je tak složen z řady prvků od největších po nejmenší.
Právě na tomto místě totiž Gregor Johann Mendel při pokusech zjistil, jak se genetické informace na rostlinách přenášejí. Architekti zakomponovali Mendelova pravidla přímo do struktury nové budovy a podle původních plánů vypracovali totožné tělo skleníku s výraznou střechou, kterou vynáší konstrukce speciálně vyvinutá na základě Mendelových tří genetických principů.
Skleník se otevírá do venkovního prostoru
Mendelův skleník je otevřený do parku a uzpůsobený moderním účelům s cílem do klášterních zahrad přilákat návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti. Díky tomu, že návrh variabilní stavby počítá s kompletně otevíratelnými bočními stěnami a s uložením veškerých technologií mimo objekt, umožňuje maximální splynutí s exteriérem.
Stavba patří mezi díla přihlášená do soutěže Česká cena za architekturu. Dostala se do užších nominací.
V České ceně za architekturu zvítězila stavba v Litomyšli. Navštívit ji můžete zdarma
Může se vám hodit na Firmy.cz: CHYBIK + KRISTOF