Článek
Pocity partnera ležícího níže totiž nemusejí být právě příjemné. Při pořízení matrace bereme v úvahu rozměry lůžka, na které ji položíme. Kromě její šířky, délky a výšky se zajímáme o typ roštu. Výběr roštu s volbou matrace úzce souvisí, protože každá matrace má podle typu vlastní nároky na podporu podkladu a odvětrávání.
V obchodě si určitě lehněte
Matraci vyzkoušíme při nákupu vlastním tělem, ideálně po dobu 15 až 30 minut. Nemáme-li tolik času, zkontrolujeme, zda je naše páteř v pozici na boku rovná. Tvrdost matrace pak odvozujeme od své váhy i věku.
Lehčí nebo starší tělo lépe snáší měkčí matraci (kvůli ochraně kloubů), zejména ležíme-li často na boku. Kdo spí rád na břiše a zádech, snese tvrdší podklad. Seriózní výrobci umožňují vyzkoušení matrace po dobu několika dnů s možností ji nepoškozenou vrátit.
Délka matrace by měla o 20 cm přesahovat naši tělesnou výšku. Standardní šířka je 90 cm na jedno lůžko. Při nákupu zohledníme odvod vlhkosti a termoregulační vlastnosti matrace. Existují typy s teplejší stranou, např. z ovčí vlny, a s druhou letní prodyšnou stranou z kokosových vláken.
Alergici potřebují speciální úpravy matrace zabraňující šíření mikroorganismů v lůžku (matrace a potahy s obsahem nanočástic stříbra, bio matrace z přírodních materiálů).
Co podpoří tělo
Různé části těla vyžadují odlišnou oporu, proto výrobci rozdělují matrace do tří až sedmi zón s odlišnou tuhostí. Tvrdší zóny jsou v oblasti ramen, hrudníku a boků, měkčí v části kříže a chodidel.
Pružinové matrace dělíme na dnes již zastaralé klasické a tzv. taštičkové, jejichž jednotlivé pružiny jsou proti klasice kladené ve větší hustotě a chrání je samostatné kapsy (taštičky), doplněné studenou pěnou. Pružiny reagují na vyvíjející se specifický tlak, takže kopírují tělo.
Povrch matrace zpevňují kokosová vlákna, polyuretan nebo ovčí rouno. Pružinové taštičkové matrace jsou prodyšné, odvádějí vlhkost z povrchu.
Z pěnových matrací vedou na trhu tvarově stálé studené pěny, zajišťující díky své vysoké hustotě potřebné odpružení. Mají také dlouhou životnost. Studených pěn je několik druhů, např. označení HR pěna (high resilience) se odvolává na vysokou pružnost, otevřenější buněčná struktura zaručuje dobrou prodyšnost.
Ze směsi PUR (pěnový polyuretan, tzv. molitan) a HR pěny vzniká líná pěna, která kombinuje teplotní roztažnost obou materiálů, takže netrpí tolik na proleženiny. GR pěna při tlaku silně pruží směrem vzhůru, je ideální pro polohovatelná lůžka.
Gelové matrace jsou tvořeny segmenty z gelu, které na tělo působí jako akupresurní body uvolňující svalstvo. Relaxaci těla napomáhá bodově rozdílná tuhost ložné plochy.
Latexové matrace ze syntetického materiálu s podílem přírodního latexu ustupují pěnovým výplním.
Spojením několika vrstev z různých materiálů (kokosová a latexová hmota) pak vznikají sendvičové matrace.
Rošt a jeho matrace
Při nákupu roštu zvažujeme vybíraný typ matrace, neváháme poradit se s prodejcem. Obecně platí: na neprodyšnou pevnou podložku nebo pevný laťkový rošt pokládáme pouze pružinové nebo taštičkové matrace, které nesnesou polohování. Pro moderní pěnové matrace jsou pak nejvhodnější lamelové a segmentové rošty.
Lamelové rošty se od sebe liší uložením lamel, jejich šířkou, počtem, vzdáleností mezi jednotlivými lamelami, nastavováním tuhosti.
Mezery mezi latěmi/lamelami roštu by neměly být příliš velké (max. 6 cm), aby nedocházelo k deformaci, propadání matrace. Rošt může mít pevné nebo pohyblivé lamely, které se podle zatížení v plastových kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru těla.
Rošty segmentové (ze segmentových prvků, které nejsou pevně spojené) dokážou ideálně rozložit váhu těla a citlivě reagovat na specifické zatížení.
Lamelové i segmentové rošty jsou dostupné v nepolohovatelné i polohovatelné variantě, ovládané manuálně nebo motorem.
Péče o matraci
Matrace vydrží 5 až 10 let, potom je už proleželá, potřebuje vyměnit za novou. Její povrch chráníme snímatelným a pracím povlakem, na který položíme prostěradlo. Jádro matrace občas vysajeme, podle symbolů na potahu ho vypereme nebo necháme chemicky vyčistit. Aby se matrace proležela stejnoměrně, přetáčíme ji na druhou stranu. Pro malé děti je ideální matrace s nosným jádrem z kvalitní flexi pěny. Snímatelný potah by měl být ze 100% bavlny, pereme ho na 60 °C. Potíme-li se během spánku více, než je běžné, volíme raději pružinové matrace, které dobře odvádějí vlhkost.