Článek
Starší lidé mají obvykle pocit, že tvrdá matrace je ta správná, protože je pevná, déle vydrží. Většinou je tomu naopak. Na tvrdé matraci si tělo tolik neodpočine, málo se prokrvují končetiny, spánek se přerušuje, cítíme více klouby, ráno jsme unavení.
Střední nebo měkčí matrace přinášejí daleko vyšší komfort, zvláště když vybereme moderní materiály, které se dovedou přizpůsobit tlaku i teplotě těla, dokonale ho kopírovat.
Některé firmy mají i tzv. seniorskou řadu a je dobré si ji vyzkoušet. Často nabízí matrace s výškou 24 cm, což je příjemné pro vstávání a ulehání na lůžko.
Matrace po 5 letech vyměňte
Matrace je vždy pocitovou záležitostí, rozhodně nekupujeme jen podle snímku a ceny. Je důležité osobně ji vyzkoušet, poležet si na ní, přetočit se do své oblíbené polohy, porovnat výrobek s jinou nabídkou.
Ceny kvalitních matrací začínají cca na 5000 Kč. Je jasné, že s blížícím se důchodovým věkem budeme lůžko využívat více, třeba z důvodu častějšího odpočinku, může přijít i nemoc.
Průměrná životnost matrace je 5 až 10 let s ohledem na hygienické hledisko a je rozhodně dobré ji včas vyměnit.
Jak poznáme nekvalitní matraci?
Především to bude podezřele nízká cena (kolem 1000 Kč). Taková matrace bude výrazně měkká, nižší, při doteku můžeme cítit pružiny (u matrace pružinové, taštičkové).
Těmto matracím se vyhneme, jsou určené spíše na chalupy pro příležitostné spaní.
Zdravotní matrace, která léčí
Když se nad tím zamyslíme, žádná matrace sama o sobě neléčí. Kouzlo je zkrátka v tom, najít se zkušeným prodavačem výrobek, který nám bude nejlépe vyhovovat z pohledu tuhosti, nosnosti a výšky tak, aby matrace respektovala naše fyziologická specifika.
Jestliže objevíte produkt s označením zdravotní matrace, je dobré vyžádat si certifikát nebo atest, který dokladuje, že užití „zdravotní“ je oprávněné, jinak jde o klamavou reklamu.
Ortopedická matrace
Narazit můžeme i na označení ortopedická matrace. V tomto případě jde o produkty, které jsou se zvýšenou elasticitou, zejména v oblasti ramenní a bederní. Taková matrace umí skvěle kopírovat přirozený tvar páteře a je pro seniora žádoucí.
Rošty: pevné, nebo polohovací?
Rošty jsou buď pevné (laťkové a lamelové), nebo polohovací (ručně nebo motorem). Můžeme mít v posteli i pevnou desku, v tom případě je vhodnější použít pružinové nebo taštičkové matrace, protože ty na pevném podkladu dýchají lépe než ostatní.
Lůžko pro seniora by ale mělo mít nejlépe polohovatelný rošt. Odvádí dobře vlhkost, rovnoměrně rozkládá zatížení matrace, umožní změnit naši polohu. Kvalitní rošt vydrží navždy, nemusíme ho na rozdíl od matrace vůbec měnit.
Rošt pevný je buď laťový, nebo složený z většího počtu pružných lamel (dřevěných nebo syntetických), jejichž šířka je různá podle výrobce. Počet lamel na lůžku je obvykle 28 a více kusů, mezera mezi nimi cca 4 cm.
Dobré lamely se v kloubech pohybují, natáčejí a přizpůsobují tvaru těla. V oblasti beder mají některé rošty i zdvojené lamely a poskytují větší pružnost.
Na rošt pevný i polohovací jsou vhodné různé sendvičové PUR pěnové matrace, na všechny druhy roštů, včetně motorových polohovacích, odborníci doporučují matrace pěnové (BIO pěna, studená pěna, latex).
Když pořizujeme polohovací rošt, určitě vyzkoušíme, jak snadno se s ním manipuluje. Je možné, že ruční polohování senior nezvládne, pak je dobré zvolit motorové provedení, které se ovládá stiskem tlačítka.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
Materiály matrací
HR pěna (studená pěna) Velmi kvalitní typ polyuretanové pěny vyrobený bez použití formaldehydů a jiných škodlivých látek. HR pěna se vyznačuje otevřenou strukturou materiálu, je vysoce elastická a prodyšná (vyšší než u klasické PUR pěny). Pružně se přizpůsobuje lidskému tělu, je přitom pevná, tvarově stálá, má dobrou prostupnost vzduchu, optimálně odvádí teplo a omezuje výskyt roztočů. Ideální pro osobu déle upoutanou na lůžku.
Viscoelastická pěna (líná pěna) Typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Při kontaktu s tělesným teplem měkne a přizpůsobuje se anatomii těla. Díky tzv. efektu pomalého vracení rovnoměrně rozkládá tlak matrace, má pozitivní vliv na krevní oběh, zmírňuje bolesti zad. Líná pěna může u některých lidí vyvolávat zvýšený pocit tepla i pocit větší potivosti.
Antidekubitní matrace speciální matrace pro dlouhodobě ležící osoby, u nichž je riziko vzniku proleženin (dekubitů). Matrace má tzv. antidekubitní prořez (příčně podélnou profilaci), která odlehčuje tlakové body v místě dotyku. Vyrábí se na míru, ve dvou tvrdostech: střední a tvrdá.
Ceny roštů
Pevné lamelové stojí kolem 1500 Kč.
Ručně polohovatelné stojí kolem 3000 Kč.
Polohovatelné motorem jsou od 5000 Kč.