Článek
Realizaci svěřili společnosti Polar House, kterou poznali před lety právě ve Finsku. Po společné debatě o konkrétní podobě domu bylo zřejmé, že společnost nebude stavět ze silných lepených hranolů bez přidané izolace, protože pak by interiér působil příliš „srubově“. A o tento vzhled manželé nestáli.
Aby architekt mohl v interiéru domu z masivního dřeva použít omítky, kámen, či jiný podobný obklad, navrhl stavět dům z lepených hranolů (v tomto případě 88 x 178 mm) s dřevovláknitou izolací a z vnitřní strany vše zaklopit obklady. Volba padla na hladké dřevěné desky, na přání zadavatele v bílé barvě.
V průběhu debat nad konečnou podobou domu se manželé rozhodli, že si přece jen nechají postavit i druhé podlaží. Díky tomu mají nyní i hostinskou místnost s toaletou určenou pro návštěvy.
Manželé měli rovněž jeden logický požadavek: nemínili se o dům starat. Dům měl sloužit jim a ne oni jemu. Takové přání je dle architektů oprávněné a lze mu vyhovět za předpokladu precizního provedení všech prací, návrhem počínaje a vlastní stavbou konče.
Jako hlavní stavební materiál architekti zvolili severský smrk. Svým charakterem nejlépe vyhovoval zamýšlenému účelu a vzhledu stavby.
Borovice by se například nehodila pro svou kresbu a sukovatost. Ta se lépe uplatní u domů stavěných z kulatiny, kde je tento efekt spíše vítán.
Dům má všude instalované podlahové vytápění, které je napojeno na 9kW elektrokotel. Spíše než pro klasické dotápění, ale především pro zpříjemnění atmosféry v domě je v hlavní obývací místnosti elegantní krb s vložkou.
Dům, jehož stavba trvala čtyři měsíce a finální náklady dosáhly 6,5 miliónu korun, stojí na pozemku o velikosti 1800 m². Obytné plochy stavby činí v součtu 254 m².