Článek
Ve skutečnosti je manšestr stříhaným sametem, jehož název je odvozen od názvu města Manchester, kde údajně první látky tohoto typu, tak jak je známe, začaly vznikat. Jeho historie je nicméně mnohem delší.
Klasický manšestr vzniká z bavlny. V současné době bývá manšestr často napodobován látkami z polyesteru a polyamidu. Ty je možné jednoduše čistit, ale nemají obdobnou patinu jako klasický bavlněný manšestr. Většinou se vyrábějí v Asii.
Kousky potažené manšestrem se skvěle hodí do industriálních interiérů, ale i do prostor zařízených v hygge stylu. Právě v něm hrají na dotek hřejivé, chlupaté, měkké a hebké materiály rozhodně prim.
Sedací nábytek potažený manšestrem můžete doplnit i manšestrovými polštáři. Ideální je volit barevně podobný odstín.
Útkový samet má drobné proužky, je totiž stříhaný kotoučovými noži tak, že se po směru osnovy vytvářejí proužky z konců nití.
Výhodou manšestru je, že je tvarově stálý a nebude se časem krabatit, může ale místy oslabit vlivem oděru. To se stává zejména u tenkých manšestrových látek s nízkou gramáží.
Pokud máte klasický bavlněný manšestrový potah, tak vězte, že snese praní jen na nižší teploty 30–40 °C. Při praní je vhodné ho obrátit naruby, aby si zachoval svou strukturu i estetické vlastnosti.