Článek
Jak autoři projektu popisují, dům usazený na strmém skalním útesu nad vodami omývajícími břehy Gambierova ostrova je moderní formou chaty v lesích. Podobně jako chatka téměř splývá se svým lesnatým okolím, aniž by ho nějak ekologicky zatěžoval.
Jako bonus však nabízí pohodlí moderního domova. Vzhledem ke svému odloučenému umístění je dům koncipován jako zcela soběstačný z hlediska potřeby energie i tepla.
Umístění objektu bylo také jedním z určujících prvků pro volbu stavebních materiálů. Jde o hybridní stavbu, kde převládajícím materiálem je dřevo, ovšem doprovozené ocelí a na některých místech doplněné betonem.
Právě s posledně jmenovaným materiálem se však architekti snažili co nejvíce šetřit a některé části konstrukce nechali vyrobit předem na pevnině, což bylo nejen snazší, ale také ekologičtější.
Architekti, kteří si velmi zakládají na zodpovědném přístupu k životnímu prostředí i peněžence klienta, věnovali velkou pozornost správnému rozplánování transportů člunem. Ať šlo již o dovoz materiálu, nebo odvoz odpadu.
Ač se původní záměr mohl zdát náročný, architektům se při navrhování domu pro mladý pár se dvěma dětmi podařilo šikovně vyhovět oběma hlavním limitům – silně členitému terénu a místním striktním ekologickým pravidlům pro zástavbu.
Dva na sebe položené kvádry s fasádami ze dřeva, cementových desek a izolovaných skel v sobě ukrývají tři ložnice, dvě koupelny a společenskou zónu s kuchyní, jídelnou a obývákem. To vše na celkové ploše 158 m².
Podlahy a stropy jsou obloženy dřevem douglasky. To přispívá nejen k vytvoření příjemné teplé atmosféry v domě, ale takto využité dřevo hezkým způsobem rámuje nádherné výhledy na moře a hory za ním.
Zároveň dřevo funguje jako propojující prvek domu a okolních lesů. Stejný účel pak plní i terasy, které jsou přirozeným protažením prostor interiéru do okolí domu.