Článek
Menší luxusní byt 2+kk o výměře 54 m2 podněcuje fantazii k oživení běžného interiéru. Není třeba bát se velkých útrat – některé designové nápady naštěstí prostupují napříč značkami i cenovým spektrem.
Světlo a střídmé linie
Optickému zvětšení menšího bytu prospívají hřejivé světlé přírodní barvy, převaha bílé a kontrasty tmavých a světlých tónů u dominantních prvků interiéru.
Centrem bytu je kuchyň propojená s obývací částí. Kuchyňská linka kopíruje jeden roh místnosti. Vyrobili ji moravští truhláři na zakázku z teakového dřeva, ošetřeného speciálními laky v provedení vysoký lesk.
Pracovní deska je z velmi odolného umělého kamene corian. Ačkoli má kuchyňská linka bílou barvu, díky neporéznímu hladkému povrchu se snadno udržuje v čistotě. Nezasahuje do prostoru, takže bylo možné v její blízkosti umístit jídelní stůl i židle.
Koberec na dřevěné podlaze a tmavý dominantní policový díl na stěně jsou v jedné optické linii, oddělují tak kuchyňskou část od obývací. Soukromí obývacího pokoje chrání smetanová pohovka, jejíž umístění umožňuje volný průchod k oknu mezi stěnou a obývací částí pokoje.
Jako na zámku
Skutečnost, že se byt nachází v památkově chráněné stavbě, se odrazila v zachování historizujících detailů. Interiéru dodávají romantický punc, ať už jde o vysoké stropy s renovovaným štukováním, hebké dlouhé závěsy nebo měkké světlo lamp a svícnů v obývacím pokoji i v ložnici.
V ložnici není zbytečný nábytek, dominují jí dvoulůžko a nadčasová tapeta na stěně v jeho záhlaví. Odraz celé místnosti v zrcadle nad lůžkem vnímáme již při vstupu do ložnice, takže se zdá být větší, než ve skutečnosti je.
Výrazné svítidlo vhodné do interiéru s vysokými stropy je zavěšeno blíže k nohám nocležníků, aby neoslňovalo. Tvarem připomíná vlny, jimiž vnáší do ložnice pohyblivý prvek.
Před ložnicí a koupelnou je malá předsíňka, prozatím slouží jako klidová zóna s odkládací stěnou z teakového dřeva. Župany či domácí oděv je možné zavěsit na kubistické věšáky navržené architektem Josefem Gočárem.
Užší a delší koupelna má prosklený sprchový kout ve střízlivém provedení tak, aby jednotlivé prvky nerušily volný prostor. Na optickém zvětšení koupelny se podílejí velkoformátová dlažba jedné barvy a zrcadla.
Skryté technologie
Podsvícené koupelnové zrcadlo patří mezi tzv. multifunkční zrcadla, má vestavnou voděodolnou LCD televizi. Nejenže při sprchování umožňuje sledovat třeba zprávy, ale spolupracuje i s vnějším zdrojem – DVD či blu-ray přehrávačem, počítačem, set-top boxem apod.
V obývací části pokoje je na stěně nenápadný panel, zařízení Smart Home System, umožňující ovládání všech elektrických součástí bytu. Jeho obyvatelé mohou regulovat vytápění, klimatizaci, světla, žaluzie, televizi, hudbu a nastavit bezpečnostní systém, aniž by museli být fyzicky přítomni.
Jak oživit historii
Obnova neorenesanční rezidence v Jilské ulici na Starém Městě v Praze proběhla pod záštitou památkářů. Je projektem developerské společnosti CCP, specializující se na rekonstrukce historických budov v centru Prahy, v nichž nabízí hi-tech technologie pro rezidenční segment.
V domě je 13 bytů včetně exkluzivního apartmánu s rozlohou více než 400 m2. Nechybějí podzemní parkovací místa ve speciálních kójích, o které se stará elektronický systém.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Oprava historického objektu a jeho proměna v rezidenční bydlení má navrátit do starého centra Prahy běžný život, který se v posledních letech stěhuje spíše na její okraj.