Článek
Kdo má malý byt, má se držet jedné zásady: nehromadit zbytečně věci. To znamená každý rok provětrat skříně a vyhodit z nich vše, co už nenosí nebo nepoužívá. Zároveň nezahltit prostor drobným nábytkem a bytovými dekoracemi. Co si do minibytu pořídíme, musí být praktické a účelné.
Stačí vyzdobit jednu stěnu třeba zajímavou tapetou, obrazem, velkoformátovou fotografií, příjemná je i vzrostlá rostlina. Také můžeme jednotlivé zóny oddělit barevně i opticky. Vyplatí se vymalovat stěnu v pracovním koutu, odpočinkové místo ohradit paravánem, japonskou posuvnou stěnou, žaluzií.
Než začneme zařizovat
Mladí lidé, kteří se právě osamostatnili, ale i osoby, které dávají přednost životu singl, nepotřebují velký byt. Preferují malometráž, která nezatíží ani úklidem, ani náklady na provoz. Vybavit takový byt není jednoduché. Je dobré zamyslet se i s ohledem do budoucna – ujasnit si, jak dlouho tu plánujeme žít, jakou má pro nás byt hodnotu (je na skvělém místě, vhodný k případnému pronájmu, nebo slouží spíše jako noclehárna). Od toho se totiž odvíjí investice do vybavení.
V minibytě, kde jsme na přechodnou dobu, nevkládáme peníze do něčeho, co si nemůžeme odnést (např. vestavěné skříně). Preferujeme místo toho šatní tyče na kolečkách, které schováme za paraván. Podobně se vyvarujeme výstřelků, např. divokých obkladaček v koupelně nebo žlutě zářící kuchyňské linky.
Až dojde na prodej bytu, může to obchod překazit. Pamatujme na to, že bytů k prodeji je na trhu s nemovitostmi mnoho a kupující se rozhoduje i podle různých detailů a individuálních požadavků.
Vaříme
Firmy prodávají různé minipraktické spotřebiče do kuchyně, malé myčky pro jednu až dvě osoby, dvouplotýnkové varné desky, menší vestavné trouby. Udržet vše pod kontrolou nám pomohou i utříděné zásuvky, závěsné programy, sklápěcí jídelní stůl a židle. Každopádně si ale pořídíme jen kvalitní digestoř neboli odsavač par.
V garsonce při vaření vznikají vůně i pachy, které jsou cítit všude. Pracovat nebo usínat v nelibém odéru je nepříjemné.
Odpočíváme
V minibytě funguje obývací pokoj zároveň i jako ložnice. Pojmout tento prostor lze různě: můžeme mít rozkládací sedačku, na které i spíme (není ale ideální pro naše záda a kvalitu odpočinku), nebo zvolíme klasické lůžko a odpočinkovou zónu doplníme malým stolkem na kolečkách, křesílky nebo mladší generací oblíbenými sedacími pytli. Samotné lůžko může být i sklápěcí na stěnu.
Pracujeme a ukládáme
Notebook je už běžnou výbavou, k práci na něm stačí opravdu nenápadný kout se stolem a poličkami nad ním. Inspirovat se můžeme i nápady z obchodního domu Ikea a zvolit zvýšenou patrovou postel s volným prostorem pod ní. Právě tam se dá zařídit šikovná pracovna s lampičkou, kde je vše při ruce.
Chytře ukládat věci můžeme prakticky všude, výborný je pojízdný nábytek ve tvaru kostek s prostorem uvnitř, využijeme i stěny (praktické jsou vestavěné skříně vyrobené na míru), vděčné jsou jakékoliv police. Prostor šetří i dveře, které zajíždějí do stěn (místo klasických křídlových). Takové dveře prostě nikde nepřekážejí!
Koupeme se a sprchujeme
Pro koupelnu v malém bytě zvolíme speciální kolekci sanity, která je určena právě do malých prostor. My se musíme hlavně rozhodnout, zda zvolíme vanu nebo sprchový kout. Šikovné je, když pračku můžeme přesunout třeba na chodbu a v koupelně tak získat další prostor na skříňku, koš na prádlo apod.
Kdo chce vanu, ale nemá na ni místo, může volit i jistý kompromis: hlubokou sedací sprchovou vaničku, která spojuje výhody vany a sprchového koutu zároveň. Praktická je zejména pro malé děti, které se v ní i pohodlně vykoupou, dospělý si zase může při sprchování v klidu sednout. Šikovné do malých koupelen jsou i minivany o rozměru 120x70 cm s klasickou hloubkou 42 cm.
Návrh od bytové designérky Kateřiny Benešové
Ukázka, jak se dokonale promění stejný prostor, když v něm použijeme jiný nábytek, odlišné barevné řešení, doplňky, výmalbu a obklady stěn. Obývací pokoj, který plynule navazuje na kuchyň a jídelnu, má rohové posezení, TV/audio nábytek, pracovní koutek na notebook a jídelní stůl pro 4 osoby.
Návrh od bytového designéra Petra Shromáždila
Malometrážní byt a jeho dispozice respektuje ergonomické a uživatelské zóny. Při vstupu je věšáková stěna a sedací část s botníkem, následuje velká šatní skříň, která volně zasahuje i dovnitř interiéru.
Naproti šatní skříni je sádrokartonová příčka s nikou pro velké zrcadlo s osvětlením. Nika zároveň odděluje kuchyňskou skříňku s veškerými vestavnými spotřebiči. Dále navazuje jídelní část s denním osvětlením i pro kuchyni.
Odpočinková a relaxační část je vyčleněna sádrokartonovou příčkou pro zavěšení TV, která také zastiňuje sedací soupravu od okna, a vytváří tak požadovanou atmosféru. Celkové pojetí je spíše minimalistické, jednotlivé zóny na sebe přirozeně navazují, a přitom se zároveň neruší.