Článek
Velké formáty jsou mnohem náročnější na rozvržení spár a specifické nářadí, pokládka je pracnější, vyžaduje větší zkušenosti a počítat musíme i s větším prořezem dlaždic.
Za velký formát se považuje už rozměr 30 x 60 cm, dále pak obvyklý rozměr ve tvaru čtverce 60 x 60 cm, formát 80 x 80 cm a 40 x 80 cm. Vybrat lze obklady i mnohem větší, třeba 20 x 120 cm nebo 30 x 120 cm.
Kontrast je vítaný
Platí, že jemné odstíny opticky prostor zvětší, odlehčí stěny i podlahu. V malé koupelně je šikovné zkombinovat i velké a menší formáty ve stejném odstínu, použít nadčasové barvy: zářivě bílou, slonovou kost či jemně krémovou.
Decentnější odstín se ale nebojíme oživit sytou barvou, kontrast bude silnější.
Skvělá je rovněž kombinace lesklých a matných povrchů, rozdílný směr obkladu. Vertikální orientace obdélníkových formátů působí dynamicky, horizontální naopak zklidní. Nízký strop např. opticky zvětšíme, když použijeme obdélníkové obklady vertikálně.
Venkovský styl zvládnou dlaždice a obklady v imitaci přírodních materiálů (dřevo, hrubší textilie). Koupelnu zútulní, zkusit lze i porézní hrubší povrch.
Elegantní styl umí vykouzlit materiál se vzhledem mramoru. Jedinečná je kombinace mozaiky se třpytivým efektem.
Retro styl podpoří obklady s prolamovanými reliéfy, mozaika nebo řezaná dekorace (působivý je šestihranný malý formát na podlaze).
Specifika velkých formátů
Jde hlavně o praktické zkušenosti a správné nářadí. S laickým přístupem nepochodíme, stejně není vhodné používat hobby pomůcky. Nutná je mj. řezačka určená pro odpovídající formát, dále úhlová bruska s diamantovým kotoučem pro dořezávání, zubová stěrka s většími zuby (min. 10 mm), pro vytvoření vyššího lože a možnou korekci vyrovnávání.
Náročnější je i příprava podkladu. Pro velký formát musí být opravdu dokonale rovný. Zde je i rozdíl 1 až 2 mm na 2 metrech příliš! Rovinnost má zásadní vliv na výsledek. Proto počítejme s použitím samonivelační hmoty, která pokládku samozřejmě prodraží.
Velký formát komplikuje i rozvržení spárořezu, protože dořezy velké dlaždice vždy pohledově ruší. U malých formátů stačí, když je dořezávaná část větší než polovina formátu. To ale u velkých rozměrů není možné. Důležité je rovněž sladit šířku spár na podlaze i stěně, to platí i pro mozaikový formát. Lepení musí být vždy oboustranné: lepidlo se nanáší na dlaždici i na podklad!
Penetrace se týká velkých formátů, stejně jako malých. Pro správné přilnutí a vyzrání následných vrstev ji nelze vynechat.
Další triky
Vhodná je tzv. kalibrovaná dlažba (zabroušení hran hotové dlaždice nebo obkladačky). Pokládá se s velmi úzkou spárou, přibližně jen 2 mm. Výsledkem je, že podlaha či stěna vypadají jednolitě. Prostor se opticky zvětší, a to je naším cílem.
Pro malou koupelnu je zásadní dobré plánování. Prostor je omezený a potřebujeme využít každý centimetr.
Vyplatí se vhodně umístěná zrcadla bez rámu, nasvícení více míst a samozřejmě vizualizace zpracovaná od zkušené firmy. Jedině tak si vytvoříme reálnou představu o výsledku.
Dokonalý imitátor
Obklady a dlažba mají rozmanité formáty, odstíny, plasticitu povrchu, mohou být v lesku i matu. Kdo umí správně zkombinovat jednotlivé vlastnosti, vytvoří stylovou koupelnu.
Velkým pomocníkem jsou přitom nové technologie, především digitální. Díky nim povrch obkladů skvěle napodobí dřevo, kámen, beton, cement, kov, hřejivé látky, přírodní povrch.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.